0 (212) 667 3336 / 0532 351 8482 info@kayadogalgaz.com

Türk Savunmasını heyecanlandıran gelişme!

Anadolu Tersanesi tarafından milli imkanlarla yapılacak Türkiye’nin en modern tank çıkarma gemisinin inşasına bu ay içinde başlanması planlanıyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) Strateji Belgesinde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için askeri gemi inşa eden 7 özel sektör askeri tersanesinden biri olarak belirlenen Anadolu Tersanesi, 2010’da ihalesini kazandığı 2 amfibi geminin dizaynını büyük ölçüde tamamladı.
 Proje kapsamında bugün ASELSAN, HAVELSAN ve İŞBİR Elektrik Sanayi AŞ ile alt yüklenici sözleşmeleri imzalanacak. Buna göre, gemilerin elektronik sistemlerini ASELSAN, savaş yönetim sistemlerini HAVELSAN, jeneratörlerini de İŞBİR sağlayacak.
 Türk Savunmasını heyecanlandıran gelişme!
Anadolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Faruk Ürkmez yaptığı açıklamada,”Hazine Müsteşarlığı ile kredi sözleşmesi imzalandı. Kredi sözleşmesinin Bakanlar Kurulu’nca onaylanmasınınardından gemi inşaatına başlanacak” dedi.
”Birinci geminin inşaatı yaklaşık 4 yılda; ikinci geminin inşaatı da 4,5 yılda tamamlanacak” diyen Ürkmez,”LST’lerde 20 tank rahatlıkla taşınabilecek. 15 tonluk genel maksat helikopteri için platform yer alacak” diye konuştu.