Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s’dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli kredi notu nun BB’den BB+’ya yükseltildiği ifade edildi.Türkiye'yi sevindirecek ekonomi haberi!
Bu not, ‘yatırım yapılabilir’ seviyenin sadece bir puan altında. Görünüm ise durağan olarak not edildi.
S&P’nin Türkiye’nin not artırımına ilişkin açıklamasında, ”Not  artırımımız Türkiye’nin halen oldukça büyük olan dış finansman ihtiyacını, iç  talepteki azalmanın da etkisiyle ihracat performansını artırarak yavaş ve sürdürülebilir şekilde azaltmasını yansıtmaktadır” ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada, 2012 yılında Türkiye’nin cari açığının azalarak gayri safi  yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 6 oranına kadar çekildiği hatırlatılarak, ekonomik  büyümenin S&P tarafından daha ”sürdürülebilir” olarak görülen bir seviyeye çıkarıldığına işaret edildi.
Döviz borçlanmasını sınırlayan politikaların, kredi genişlemesine dair  alınan önlemlerin ve dalgalı kur rejiminin faydalarının, Türkiye’nin dışsal dengelemesini sağladığı dile getirilen açıklamada, ”Bu faktörler 2013-2014 yıllarında dış likidite görünümünün kötüleşmesi halinde Türkiye’nin adaptasyonununa yardımcı olacaktır” görüşüne yer verildi.
Not artırımına bir diğer gerekçe olarak, ”Kürt meselesinin çözülmesi için kaydedilen ilerlemeye” dikkat çekilen açıklamada, ”Bunun, daha önce gösterilen çabalardan daha uzun süreli olmasını bekliyoruz. Eğer öyle olursa, güvenlik sebepli harcamalar azalacak ve sınır ticareti artacaktır” ifadeleri  kullanıldı.

Bir yanıt yazın