2 Türk şirketi, Irak’ın kuzeyindeki Chia Surkh sahasında büyük bir petrol keşfine imza attı.

İki Türk şirketin Irak’ın kuzeyindeki petrol bulma araştırmaları büyük bir keşifle sonuçlandı. Yapılan açıklamaya göre, Kuzey Irak’ın en eski sondaj sahası olan Chia Surkh’ta büyük bir petrol rezervi bulundu. İlk test sonuçları, saha rezervinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor.
GAZ DA BULUNDU
111 yıl sonra açılan kuyuda büyük petrol keşfi!Bölgede bu yıl Genel Energy’nin açmayı planladığı 5 arama kuyusundan ilki olan CS 10 kuyusunda yapılan çalışmalar neticesindegünlük yaklaşık 11 bin 950 varil petrol üretilebileceği, sahada kaliteli petrolün yanısıra gaz da bulunduğu açıklandı. Irak’ta1902 yılında sondaj yapılan ilk kuyu olma özelliğini taşıyan Chia Surkh sahası o günlerdeki teknik yetersizlikler nedeniyle derine inilemediği için bırakılmıştı.
‘2014’TE ÜRETİME GEÇECEK’
Akşam‘da yer alan habere göre kuyuda kaliteli hafif petrol ve ayrıca gaz test edildiğini açıklayan Genel Energy İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil, “Bu tarihi sahada böyle bir başarıya 9 ay gibi kısa bir sürede imza atmak gurur verici” dedi.
Genel Energy’nin sahadaki ortağı Petoil Yönetim Kurulu Başkanı Güntekin Köksal ise, “Irak’ın en eski sondaj sahasında bu kadar kaliteli petrol bulmanın keyfini yaşıyoruz. Bunu iki Türk şirketi olarak başarmış olmak bizim için ayrıca heyecan verici. Sahada hızlı bir geliştirme programıyla 2014 yılında üretime geçilmesi planlanıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın