ÖSYM’nin yapacağı 2013 YGS’de, sayısal bölüm sorularını cevaplayacak öğrencilere kritik uyarılar ve ders ders tüyolar…

1 milyon 851 bin aday 24 Mart Pazar günü YGS’de ter dökecek. 2013 YGS ‘ye 4 gün kala, sınava girecek öğrenciler için kritik uyarılar ve sorulara yönelik önemli tüyoları yayınlıyoruz. 

YGS’ye girecek öğrencileri uyaran Fem Yayın Kurulu Zümre Başkanları “Sınav zamanına kadar ve sınavda ne yapmalı, başarıyı artıracak hamleler neler, hangi soruya ne kadar vakit ayırmalı, uygulanması gereken teknikler neler?” gibi adaylara yol gösterecek sorularıyanıtladı.

Uzmanlara göre sınav zamanı yaklaştıkça sınav kaygısı da artıyor, bu nedenle sınav anına kadar kalan sürede zaman yönetimi ve yapılması gerekenler büyük önem arz ediyor. Şu an moral bakımından rahat olan ve test stratejisine bilen adaylar daha avantajlı olacak.
 YGS sayısal bölüm sorularına yönelik sınav tüyoları!
Bugün, sınav öncesi öğrencilere adeta ilaç gibi gelecek Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik ve Geometri gibi sayısal bölüm dersleriyle ilgili uyarılarıyayınladık. Yarın ise Türkçe, Tarih, Coğrafya, Tarih, Felsefe ve Rehberlik gibi sözel derslere dair bilgileripaylaşacağız.
İşte sayısal bölüme dair ders ders altın değerinde bilgiler:
FEM Fizik Yayın Kurulu-
 
YGS’ de fizik sınavında 14 soru soruluyor. Bu soruların tamamı ilköğretimde okutulan fen bilgisi dersi ile liselerde okutulan fizik dersinin müfredatı müfredatını kapsıyor.
Tüm öğrenciler 8.sınıfın sonuna kadar fen bilgisi ve 9.sınıfın sonuna kadar fizik dersini zorunlu ders kapsamında görüyor.
Bu nedenle YGS de 10,11 ve 12 sınıf konularından ileri düzeyde soru çıkması ihtimali pek yok.
Ancak 10, 11, 12 sınıflarının konularının sade hali ilköğretimde olduğu için bu konulardan basit düzeyde soru sorulabilir.
Geçen yıl yeni fizik müfredatını içeren sorular pek sorulmamıştı. Bu yıl geçen yıl göre daha fazla soru çıkma ihtimali var.
-FEM Kimya Yayın Kurulu-
YGS kimya da bu sene YGS’de geçen yılın paralelinde bir sınav bekliyoruz. Bu yıl sınava girecek öğrenciler 6.7.8 ve 9. Sınıfta hangi konuları gördüyse bu müfredat dâhilinde soru gelecektir.
Genelde YGS veya ÖSS yani birinci basamak sınavlarında kimya şimdiye kadar kolay oldu, öğrencileri zorlamadı.
Muhtemelen bu yılda kolaylıkla yapabilecekleri bir sınav olacaktır.
Konuların çoğu sözel ağırlıklı olduğundan eşit ağırlık ve sözel öğrencilerinin de çalıştıklarında rahatlıkla yapabilecekleri sorular olacaktır.
Dikkatli olmaları ve çalışmaları durumunda kimya branşı öğrencilerin zorluk yaşayacağı bir branş olmayacaktır.
-FEM Biyoloji Yayın Kurulu-
YGS’de biyoloji nin diğer branşlardan en önemli farkı, konu sınırlamasının olmamasıdır. İlköğretim 6,7,8 ile ortaöğretim 9. sınıfında anlatılan tüm konulardan sorular gelebilmektedir.
Bazı sorular müfredatla ilgili olsa da sorunun içindeki bazı seçenekler müfredat dışı bilgiyi içerebilmektedir.
Sorular temel biyolojik bilgileri yorumlamaya dayalı olup genel anlamda kolay olmaktadır. Sadece 1 veya 2 soru biraz daha seçicilik özelliği göstermektedir.
İlköğretim 6.7.8 bilgilerinin unutulmuş olması ve bu kısımdan da soru gelmesi biyoloji sorularının çözülebilme oranını düşürmektedir.
-FEM Matematik Yayın Kurulu-
YGS sınavındaki temel matematik testi geometri dâhil 40 sorudan oluşmakta olup 9. sınıf ve ilköğretimde gösterilen konuların tamamını kapsamaktadır.
Temel matematik testindeki sorular her öğrencinin çözebileceği çok basit soruların yanında yoruma dayalı, öncüllü sorulardan ve birkaç belirleyici soru tipinden oluşmaktadır.
YGS de başarılı olabilmek için, sistemli bir şekilde çalışıp, konu iyice anlaşıldıktan sonra, çıkmış sınav soruları, test ve soru bankaları ile pratik yapılmalıdır.
Matematik sorularının işlem ağırlıklı olması zor olmadığı halde çözümler için vakit alabilir. Bundan dolayı turlama tekniği uygulanmalıdır.
-FEM Geometri Yayın Kurulu-
YGS geometri soruları, görsel algı yeteneğini ve bu algının matematiksel işlemlerle birleştirilerek problem çözme yeteneğini ölçmektedir.
Sorular çoğunlukla basit ve temel bilgilerle çözülebilir. Ancak 2 – 3 tane seçici soru olması beklenir. Seçici sorular karmaşık bilgi ve ezber gerektirmiyor.
Geometriye ilgi duyarak çalışmış ve yeterince soru çözmüş olan bir öğrenci, YGS deki geometri sorularının tamamını çözebilir.
Yeterince çalışamamış öğrencilerin de çözebileceği sorular olacaktır. Kolay soruları yakalayıp çözebilmek için tüm sorulara bakılmalıdır.

 

Bir yanıt yazın