stanbul’a yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırım gerektiren 3. havalimanı için ihaleye çıkılırken, Sinop ’a yapılacak 22 milyar dolarlık nükleer santral için Japon-Fransız ortaklığıyla imzalar atılac
 
Ankara’da temaslarda bulunacak Japon Başbakanı Shinzo Abe ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Sinop’a yapılacak santral içinanlaşmayı bugün resmileştirecek. Sinop’ta yapılacak santral Japon Mitsubishi ve Fransız Areva ortaklığı tarafından inşa edilecek. 22 milyar dolarlık yatırıma mal olacak santral için Erdoğan, “Japonya ile hükümetler arası anlaşmayı imzalama aşamasına geldik. Sinop’ta nükleer santrali Japonya ile yapacağız. Japonya depreme karşı tecrübe ve ‘know how’ sahibi. Çevreye olan duyarlılık konusunda da ileride. Fransız Areva’nın da teknolojik gücü yüksek” derken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da benzer yönde açıklama geldi. Sinop’a kurulması planlanan ikinci nükleer santral için pazarlıklar, Güney Kore, Japonya, Kanada, Çin ve Fransa ile sürdürülüyordu. Daha sonra Çin ile Japonya arasında süren rekabet, Japonların zaferiyle sonuçlandı.
Öte yandan İstanbul’a yapılacak 3. Havalimanı nın ihalesi, yoğun ilgi nedeniyle bugün Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilecek. Bugüne kadar ikisi yabancı olmak üzere 17 firmanınşartname satın aldığı ihale, Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilecek. Devlet, ihaleyi kazanana belirli bir süre için yolcu ve tarife garantisi verecek. İstekliler, 25 yıllık işletme süresi için kira bedelinde yarışacak. En fazla kira ödemeyi taahhüt eden ihaleyi kazanmış olacak.

Bir yanıt yazın