Suriye’ye muhtemel bir askeri harekât için uluslararası görüşmeler sürerken, Türkiye’de de bazı kurumlar ‘Alarm’ durumuna geçirildi.

  • Başbakanlık, Emniyet, AFAD ve Kızılay ’ı uyararak muhtemel bir krize göre hareket edilmesi talimatı verdi.
  • Sefer görev emri çıkartılacak araçlar için çalışma başlattı.
  • Sefer Görev Emri yazan tebligatlar araç sahiplerine imzalatılacak
Milli Savunma Bakanlığı da, Emniyet’ten 4X4 arazi araç sahiplerinin bilgilerini aldı. Bazı arazi taşıt sahiplerine sefer görev emri çıkarıldı. Kızılay’ın üst düzeydeki bir yetkilisi, “Bize de uyarı yapıldı. Bu uyarı çerçevesinde 3 bin personelle Acil Müdahale Ekibi kurduk. Muhtemel bir askeri müdahaleye karşı mobilize ekiplerimizi de hazır hale getirdik” dedi. Hürriyet’in haberine göre, Başbakanlık’ın talimatı doğrultusunda Emniyet Genel Müdürlüğü de sefer görev emri çıkartılacak araçlar için çalışma başlattı. Emniyet Genel Müdürlüğü, tüm il emniyet müdürlüklerine “4×4 arazi araç listesi ve sahiplerine ulaşılabilecek” bilgilerin toplanması talimatı gönderdi. 4×4 tipi arazi aracı kullanan kişiler belirlenirken, muhtemel bir olağanüstü durumunda polis tarafından, kendilerine tebligat yapılmak üzere karakollara davet edilecek. Sefer Görev Emri yazan tebligatlar araç sahiplerine imzalatılacak.
AFAD VE KIZILAY’DA TEYAKKUZ
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Kızılay’a da, “Olağanüstü duruma karşı hazırlıklarınızı tekrar gözden geçirin”talimatı verildi. AFAD, sınır bölgesine kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer (KBRN) konusunda uzman ekipler gönderirken, 11 bölgede bulunan birliklere de olağanüstü durum karşısında hazırlıklı olunması talimatı verildi. Muhtemel bir operasyon ve sonrasında oluşacak göç dalgası karşısında da çalışma yürüten AFAD, Viranşehir’de 20 bin kişilik mülteci kampını da hazır hale getirdi. AFAD, insan ve araç durumunu da gözden geçirerek her türlü hazırlığı tamamladı.
ACİL MÜDAHALE EKİBİ 
Kızılay’da üst düzey bir yetkili, olağanüstü bir durum için en üst seviyede önlemler aldıklarını belirterek, şunları dedi: “Sadece oluşacak yeni bir göç dalgası değil aynı zamanda bölgede oluşacak bir karışıklığa karşı da acil eylem planı yaptık. Yeni çadırkentler kurmak, insani yaşamsal maddelerin stoklanması için tüm çalışmalarımız hazır. Bölgeye her an sevk edilmek üzere acil müdahale ekipleri kurduk. Mobilize ekiplerimiz hazır bekletiliyor. Personelimiz ve gönüllülerimizden oluşan 4 bine yakın acil müdahale ekibimize ‘her an hazır olun’ talimatı verdik. Sınırın sıfır noktasına da ekipler gönderdik. Sınırın Suriyetarafına 8 noktada günlük 30 bin kişiye gıda ve ilaç ihtiyaçları karşılanıyor.Olağanüstü duruma karşı her türlü hazırlığımız tamam.”

Bir yanıt yazın