Üç bakanlığın uzun süredir üzerinde çalıştığı düzenlemede sona gelindi.

 

  • 500 bin anneye erken emekli lik geliyor.
  • Doğum izni artırılacak.
  • Doğum borçlanması genişleyecek.
  • 3. çocuğa 5000 lira yardım yapılacak.
Bugün Gazetesi yazarı Sadettin Orhan kadın, aile ve istihdam politikalarındaki köklü değişiklikleri köşesine taşıdı. Paket, Başbakan’ın onayından sonra torba kanun tasarısı olarak Meclis gündemine gelecek. İşte anneleri mest edecek paketten başlıklar…
* Mevcut durumda sadece SSK’lı annelere tanınan doğum borçlanması, tarım SSK, Bağ-Kur ve isteğe bağlı sigortalılara da tanınacak. İki doğumla sınırlı olan uygulamada borçlanılacak doğum sayısı üçe çıkarılırkensigorta başlangıcından önceki doğumların borçlandırılması da gündemde. Eğer bu şekilde yasalaşırsa yaklaşık 500 bin anneye erken emekliliğin yolu açılmış olacak.
* Şu an 16 hafta olan ücretli doğum iznine bir hafta ilave edilecek ve takip eden üç ayda da yarı zamanlı çalışma hakkı tanınacak. İşveren bu sürede yarım ücret öderken diğer yarısını devlet karşılayacak. Bu üç ayın altı ay veya bir yıl olması da seçenekler arasında.
İkinci çocuk için 1000 lira, üçüncü çocuk için 5000 lira yardım yapılması planlanıyor. Bunun maliyeti yıllık 1,5 milyar lira olarak hesaplanıyor. Yardımlar geriye dönük değil, bundan sonraki doğumlar için verilecek.
* Çocuğun doğumundan ilkokula başlama zamanına kadar ebeveyne esnek çalışma imkanı verilecek. Böylece anne baba, ilk 5-6 yılda çocuklarına daha fazla zaman ayırabilecek. İşveren, bu konuda yaşadığı eleman sıkıntısını istihdam bürolarından geçici personel teminiyle çözecek.
* Kreşlere ilave teşvikler verilecek ve işyerlerinde kreş açılması özendirilecek.
* Şu an iki denemeyle sınırlı olan ve çiftlerden %25-30 oranında katılım payı alınan tüp bebek uygulamasında kapsam genişliyor. Deneme sayısıüçe çıkarılırken çiftlerden alınacak katılım payı %15’e çekiliyor.
* Sezaryen yerine normal doğum teşvik edilecek. Normal doğumda SGK desteği artırılacak.
* Doğum sebebiyle ücretli-ücretsiz izne ayrılan annenin tekrar işe alınmasına dair İş Kanunu’nda düzenleme yapılacak. Ayrıca devlet memuru annelerin aylıksız doğum izni süresince kademe-derece ilerlemesi yapılacak.
* 18-26 yaş arasında evlenen gençlere sıfır faizli ve bir yıl ödemesiz 10.000 lira kredi verilecek. Bunun yıllık maliyetinin 202 milyon lira olacağı öngörülüyor.

Bir yanıt yazın