İç karışıklığın sürdüğü ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye sığınan 35 binin üzerinde Suriye linin barındığı Akçakale ‘deki Süleymanşah Konaklama Tesisi’nin 1 No’lu Mahallesi’nde dün sabah elektrik kontağından yangın çıktı. Yangında çadırda bulunan 7 yaşındaki Sudra El-Hammut öldü, 2 ablası yaralandı. Daha önce çıkan yangınlarda da çoğunluğu çocuk, 6 kişinin öldüğü çadır kentte kalan Suriyeli sığınmacılar protesto için idari binası önünde eylem yapmaya başladı. Kısa sürede kalabalıklaşan sığınmacılar, idare binasını ve görevlileri taşladı. Şanlıurfa’dan asker ve polislerin takviye olarak gönderildiği çadır kentte güvenlik güçlerinin müdahalesi ile olaylar 3.5 saatte kontrol altına alındı. Olayları görüntüleyengazetecilerin tartaklandığı, otomobillerin zarar gördüğü, idare binalarının tahrip edildiği, 3 çadırın ateşe verildiği ve çok sayıda kişinin hafif yaralandığı olayların kontrol altına alınmasının ardından inceleme başlatıldı.

600 Suriyeli sınır dışı edildi!

600 KİŞİ SINIR DIŞI EDİLDİ

Olayların bastırılmasının ardından gerginlik sırasında güvenlik güçleri tarafından kaydedilen kamera görüntüleri incelenmeye alındı. Titizlikle incelenen görüntülerde olayları tırmandıran, taş atan ve çadır kente zarar veren kişiler tek tek saptandı. Polis ve askerler, daha sonra kimlikleri saptanan kişileri kaldıkları çadırlardan tek tek dışarı çıkardı, ardından 20’şer ve 30’ar kişilik gruplar halinde otobüslere bindirerek sınır dışı etmek üzere Akçakale Sınır Kapısı’na götürdü.

Gece başlayan ve halen devam eden görüntü kayıtları incelemesinde bugün öğleye kadar olaylara karıştığı belirlenen 600 Suriyelinin sınır dışı edildiği bildirildi. Yetkililer, görüntülerin incelenmesine devam edildiğini ve bu sayının daha da artacağını kaydetti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ EN ÜST SEVİYEDE

Dün gerginliğin adresi olan Akçakale’deki Süleymanşah Konaklama Tesisi’nde güvenlik önlemleri de sürdürülüyor. Çadır kentteki mahalle ve sokaklara barikat kuran güvenlik güçleri, sığınmacıların sokak dışına çıkmalarına ve yeni bir olay çıkarmasına izin vermiyor.

 

Bir yanıt yazın