Muğla’da 72 yaşındaki işadamı İbrahim Patır, okumanın yaşı olmadığını gösterdi. Patır, dışarıdan bitirdiği ilköğretim ve lisenin ardından girdiği Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) aldığı 352,815 puanla ilk ve tek tercihi olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Almanca Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı.

72 yaşında üniversiteli oldu

Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka Beldesi’nde apart otel işleten 3 çocuk ve 4 torun sahibi İbrahim Patır, ilkokuldan mezun olduktan sonra maddi imkansızlıklardan dolayı eğitimine devam edemedi. Okumayı çok istediği için 2008’de Açık İlköğretim’e kaydolan Patır, ilköğretim ve lise eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra girdiği LYS’de 352,815 puan alarak tercihini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Almanca Öğretmenliği Bölümü’nden yana kullandı. Üniversite sınavına bilinçli bir şekilde hazırlandığını belirten Patır, şunları söyledi:

ASLINDA HEDEFİM ORTAOKULU BİTİRMEKTİ

“Okumak içimde kalan bir ukdeydi. Bunu yerine getirmek istedim. Aslında hedefim ortaokulu bitirmekti. Böylece ilköğretimden mezunu oldum. Kendi kendime, ‘Bu benim için bu bir merdivendi. Ben okumaya devam edeceğim’ dedim. Böylece bir yola çıktım ve gidebildiğim yere kadar gitmeye karar verdim. Orta okulu bitirdikten sonra açık liseye kaydını yaptırdım. Lisenin üçüncü döneminden itibaren bu işin devamı da olduğunu düşündüm. Bu inançla kendini biraz daha derslerime vererek ortalamamı yükseltebildiğim kadar yükselttim. Üniversite sınavı kendime çok basit geldi. Sınava bilinçli bir şekilde katıldım. Bütün soruları cevaplamak yerine sadece bildiğim soruları cevapladım.”

Kazanacağından emin olduğunu ve sadece tek tercih yaptığını anlatan İbrahim Patır, “Kısmet olursa Almanca öğretmenliğini örgün eğitim olarak okuyacağım. Ondan sonra da Açık Öğretim Fakültesi’nden ikinci bir bölüm okumayı düşünüyorum. Bence zamanında okuyamayan herkes açık öğretime kaydını yaptırmalı. Bu imkan şimdi var. Bizim zamanımızda yoktu. Olsaydı zaten ben başka ülkelere işçi olarak gitmezdim” diye konuştu.

Bir yanıt yazın