Bahar dönemi ekonomik tahminler raporunu yayımlayan Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği ekonomisinin 2013’te de küçülmeye devam edeceğini açıkladı. Avrupa’yı üzen komisyondan Türkiye ‘ye ise iyi haber geldi. Komisyon, Türkiye’nin 2013 ve 2014 yıllarına ilişkin büyüme beklentilerini ise yükseltti.
Ekonomik kriz yüzünden zor günler geçiren Avrupa Birliği’ne 2013’te de gülmek yok. Dönemsel ekonomik tahmin raporunu açıklayan Avrupa Komisyonu’na göre hem 17 ülkeli avro bölgesi hem de Avrupa Birliği bu yıl da küçülecek. Küçülme en çok Avro bölgesinde hissedilecek.
Komisyona göre bu yıl küçülme rekorunu yüzde 8,7 ile Kıbrıs Rum Kesimi kıracak. Avrupa’nın büyük ekonomilerinden İspanya ve İtalya’nın yanı sıra Hollanda ve Fransa ekonomisi de 2013’te daralacak. Tahminlere göre Avro Bölgesi ve Avrupa Birliği ancak gelecek yıl yüzde 1’in üzerinde büyüme gerçekleştirebilecek.
Avrupa için kötü haberler içeren raporda Türkiye’ye ilişkin büyüme beklentileri ise olumlu yönde düzeltildi. Komisyon, Türkiye’nin 2013 ve 2014 yılları için büyüme tahminini 2 puan artışla yüzde 3,2 ve yüzde 4 olarak revize etti.
Raporda, Türkiye’nin geçen yılki güçlü ihracat performansıyla cari açığı yüzde 10’lu seviyelerden yüzde 6’lı seviyelere kadar indirmeyi başardığı da yer aldı. Türkiye’nin kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranının ise 2013 ve 2014’te düşmeye devam edeceği beklentisi de raporda belirtildi.

 

Bir yanıt yazın