Ali Ağaoğlu, Suudi işadamına Maslak 1453’ten 469 daire sattı!

Ağaoğlu, son aylarda çok tartışma konusu olan Maslak 1453’te rekor bir satışa imza attı. Toplam 469 daire için el sıkışan Suudi Arabistanlı işadamı, satış için 190.7 milyon dolar ödeme yapacak

Ekonomist‘in haberine göre, Türkiye’nin en büyük ve son dönemde oluşturduğu gündem nedeniyle en tartışmalı gayrimenkul projesi olan Maslak1453’te önceki hafta ses getirecek bir satışa imza atıldı.

Ağaoğlu Şirketler Grubu, Maslak 1453’ün toplam konut tutarının yüzde 10’una denk gelecek bir miktarı, 469 adet konutu tek kalemde Suudi bir işadamına sattı.

Biri büyük, diğeri küçük iki bloğu komple satın alan Suudi işadamı, Ağaoğlu’na toplam 190 milyon 710 bin dolar (342.8 milyon TL) ödeme yapacak. Anlaşmanın yapılmasının ardından 10 milyon dolar kaparo yatıran Suudi iş insanı, kalan kısmı da bu hafta içinde Ağaoğlu’nun hesabına yatıracak. Satın alınan toplam 469 daire, 4 bin 789 daireden oluşan projenin yaklaşık yüzde 10’una tekabül ediyor. Ödemenin 10 milyon dolarlık kaparo kısmının ödendiği, kalan kısmının da bu hafta içinde ödeneceğini belirten Ağaoğlu Şirketler Grubu Genel Müdürü Hasan Rahvalı, “Özelleştirme gibi bir satış oldu. Bizim kesin en büyük satış rakamımız. Sanırız Türkiye inşaat sektöründe de eşi olmadı bugüne kadar” diye konuştu.

Ağaoğlu'ndan rekor satış

REFERANS İLE GELDİ

Rahvalı’nın anlatımına göre atışın öyküsü de ilginç. Ağaoğlu Grubu, geçen yıl eylül ayında Mahmutbey’deki My Europe projesinden (şimdi tamamlandı, teslimatlar başladı) iki Suudi ortağa ayrı ayrı 60’ar daire sattı. Her biri 30’a yakın şirketleri bulunan iki ortak, Ağaoğlu’ndan iyi servis aldıklarından ve projelerdeki yatırım imkanlarından etkilendiğini dile getiriyor. Böylece ilk adım başarılı oluyor ve Maslak 1453 projesindeki tek imzayla 190 milyon dolarlık satış gerçekleşiyor. Yanı sıra dostlarını da Maslak projesine yönlendiriyor. İşte, Maslak 1453’te rekor satışa yürüyen anlaşma da böylesi bir referans olma sonucu doğuyor. Hasan Rahvalı, henüz kendilerinden izin almadıkları için Suudi müşterilerinin ismini vermelerinin doğru olmadığını dile getiriyor ve ekliyor: “Ancak yakın zamanda karşı taraf da onaylar ise bir ortak basın toplantısı yaparız. Toplantıyı hemİstanbul‘da, hem de Suudi Arabistan‘da yapabiliriz. İki tarafa da olumlu katkısı olur diye düşünüyoruz.”

Maslak 1453’te 2 bin 814 daire satıldı!

Maslak 1453’te 2 Maslak 1453, hazırlığı 100’e yakın mühendis ve mimarın çalışması ile 1.5 yıl gibi bir sürede tamamlanarak geçen yılın sonlarında lansmana çıktı. Yüksekliği 21 ila 55 kat arasında değişen 24 bloktan oluşacak. 4 bin 789’u konut olmak üzere 5 bin 300 bağımsız bölümün bulunduğu projede hali hazırda konutların 2 bin 814’ünün satıldığı dile getiriliyor. Suudi müşteri, Ağaoğlu’na başvurmadan önce proje ile ilgili Türk bir danışmandan raporlar alıyor. Ağaoğlu ile kurulan temaslarda 62 kez mail üzerinden iletişim kuruluyor. Soruların büyük çoğunluğu projeden ziyade Türk gayrimenkul mevzuatı ve uygulamaları üzerine oluyor. Toplu satış için ne düzeyde bir iskonto yapıldığını sorduğumuz Rahvalı, “Çok önemli bir indirim yok” diye yanıtladı.

Sürecin pazarlık kısmı bir hafta gibi bir sürede bitiyor. Rahvalı’ya karşı tarafın, projeye dönükçevreci ve ruhsatı ile ilgili tartışmaları merak edip etmediğini soruyoruz. Rahvalı, ‘Tabi kii sordu. Ancak bu konu üzerinde çok durulmadı. Çünkü daha önce danışmandan ayrıntılı bilgi almıştı. Bu süreçlerdeki haklılığımızı gördü” dedi.

Bir yanıt yazın