2010 yılında radara yakalnmış veyahut aracınızı satmışsanız bu haber sizi de ilgilendiriyor

2010 yılında kesilen trafik borçları, vatandaşa şimdi iletiliyor
Sıkıntı, borçların sisteme geç girilmesinden kaynaklanıyor
Borcuna faiz de eklenen vatandaş şaşkın
Şikayetvar’ın haberine göre; birçok vatandaş Gelir İdaresi Başkanlığı’nın cep telefonlarına gönderdiği “Borcunuz var” mesajı ile şok oldu.

Araç sahiplerinin genellikle 2010 yılında kesilen trafik borçları, trafik müdürlükleri tarafından bekletilmiş, araçlar satıldıktan sonra sisteme girilmiş. Bu borçlar araç sahiplerinden şimdi gecikme faizleri ile isteniyor. Birçok araç sahibi ise trafik borcunu ödemesine rağmen borç çıkarılmasından şikayetçi.

Devlete borcunuz var mı? Bu soruların yanıtı için Gelir İdaresi Başkanlığı, “Borç Bilgilendirme Servisi”ni vatandaşların hizmetine sundu. Vatandaşlar tüm borçlarını kurumun web sitesinden inceleyebildiği gibi bu hizmetten haberdar olmayanlar vatandaşlar için de gsm numarası kayıtlı olanlara mesajla borç bilgisi yapıldı.

Şikayetler ise bundan sonra başladı. Aracını satarken borç bilgisi görünmeyen ya da borcunu ödediğini iddia eden vatandaşlara da borç bilgilendirme mesajı gidince vatandaşlar çileden çıktı.

Şikayetvar’a gelen şikayetlerden bazıları şöyle:

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Şok Eden Borç Mesajı! “Gelir idaresinden cep telefonuma borcunuz bulunmaktadır diye bir mesaj geldi. Vergi dairesini aramamı söylediler. Orayı aradığımda bana 2010 Ocak ayından trafik cezamın bulunduğunu söylediler. Bende 2010 Haziran ayında temiz kağıdını alıp aracımı sattım ve bana 3 yıl sonra gecikme faizleri ile 370 TL borç çıkardılar. Aldığım bilgilere göre; trafik müdürlüğü radar nedeni ile kesilen trafik borcunu sisteme geç girmiş. Yani benim hiçbir şeyden haberim olmadan nasıl cezamı ödeyebilirim ki? Ödenmeyen borç nedeni ile icralık dahi olabilirdim”

Radara Yakalananlar Dikkat!

“Cep telefonuma borcum olduğu ve gib.gov.tr den görebileceğim yazıyordu. İncelediğimde 130 TL’lik bir borç birde gecikme zammı ile 286 TL borç gözüküyordu Fakat bu borç 2011 yılında satmış olduğum bir araca aitti. Vergi dairesi borcun 2010 yılına ait bir radar borcu olduğunu söylediler. Böyle bir borçtan haberim olmadığını bana hiçbir şekilde bir tebligatın yapılmadığını söyledim. Oradaki görevli bu borcun trafik müdürlüğünde bekletildiğini ben aracı sattıktan sonra girilmiş olabileceğini söyledi. Sisteme girilmeyen ve faiz işletilen benim olduğu belli olmayan borcu ödemek zorunda kaldım.”

Bir yanıt yazın