Arınç’a suikast iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında bulunan 958 el bombasının seri numaralarının Ergenekon’la irtibatlı olduğu belirtildi.

Arınç’a suikast iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Ankara’da yakalanan 958 el bombasının seri numaralarının Ergenekon’la irtibatlı olduğu iddia edildi.
Vatan Gazetesi’nin haberine göre, Albay Erkan B. ile Binbaşı İbrahim G.’nin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast yapacakları iddiasıyla 2010 yılında soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı yürüten TMK’nın 10. Maddesiyle görevli savcı Mustafa Bilgili subayların görev yaptığı Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndaki 11 ve 16 numaralı “kozmik odalarda” arama yaptı. Hakim Kadir Kayan ile yapılan 25 günlük arama sonucunda yüzlerce belgeye el konuldu. Soruşturma devam ederken 10 Mart 2010’da emniyete içinde silah olan bir kamyonun ihbarı geldi. İhbar üzerine emniyet harekete geçti ve içinde M26 model Amerikan yapımı NATO standartı savunma tipi kafile ve seri numaraları üzerinde yazılı bulunan 958 adet el bombası bulunan kamyon Ankara’da yakalandı. 
El bombalarının Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olduğu ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’na ait Oğulbey Kışlası’na götürüldüğü, Kozmik Odasoruşturmasındaki subay ve astsubayla irtibatının tespit edilemediği gerekçesiyle “kamyon soruşturmasına” takipsizlik verildi. Ancak seri ve kafile numaraları alınan el bombalarıyla ilgili yapılan incelemenin sonunda bombaların seri numaralarının, Ergenekon, Hizbullah ve Söylemezler çetesiyle ilgili operasyonlarda ele geçirilen mühimmatlarla ilişkili olduğunun tespit edildiği iddia edildi. Bu nedenle Savcı Bilgili’nin konuyla ilgili takipsizliği kaldırıldığı ve olayın Kozmik Oda soruşturmasına dahil edildiği öğrenildi.

Bir yanıt yazın