Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Gül ile Çankaya Köşkü’de Gezi Parkı olaylarını görüştü. Arınç görüşme sonrası açıklama yaptı.

  • Hepimizin ortak arzusu sokaklara huzur ve güvenin hakim olması.
  • Polisimiz tarafından ortaya konan aşırı tedbir haklı olarak tepki toplamıştır.
  • Vatandaşlarımızın meşru ve haklı tepkileri illegal örgütler tarafından kullanılmakta ülkemizin itibarını zedelemektedir.
  • İllegal örgütlerin ekmeğine yağ sürecek davranışlardan uzak durmamız gerekiyor.
  • O ilk olayda çevre duyarlılığıyla hareket edenlere karşı yapılan aşırı şiddet gösterisi yanlıştır o insanlarımızdan özür diliyorum.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşk ü’ndeki görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Arınç “O ilk olayda çevre duyarlılığıyla hareket edenlere karşı yapılan aşırı şiddet gösterisi yanlıştır o insanlarımızdan özür diliyorum. Ama sokaklarda tahribat yapanlara özür borcumuz olduğunu düşünmüyorum” dedi.
Bülent Arınç’ın açıklamaları şöyle;
Cumhurbaşkanımızın çok farklı boyut kazanan gösterilerle ilgili konuşmak ve görüşlerini almak istedim. Herkes tansiyonun düşmesi için yatıştırıcı açıklamalar yaptılar. Şiddet ve vandallık gösteri ivma kaybetmeye başladı. İlgili tüm birimler olaylara hakimdir.
Polislerimiz tarafından uygulanan aşırı tedbir tepki toplamıştır. Son 5 gündür polisimiz büyük bir vakar içinde fedakarlık göstermiştir.Göstericiler arasına karışan illegal örgüt mensuplarına karşı polisimiz hassasiyet göstermiştir.
Bu Cumhuriyeti birlikte kurduk. Bütün farklılıkları gözeterek Meclis’imiz açılmış ve milletimizi birarada tutmuştur. Türkiye’nin en büyük zenginliği farklılıkları birarada turuyor olmaktır.
Partimiz ve hükümetimiz olarak kurulduğumuz andan itibaren toplumun farklılıklarına saygı duyduk. Yaşam tarzlarımız açısından büyük zarar görmüş bir parti olarak yaşadıklarımızı başkalarına yaşatmayı asla düşünemeyiz. Herkes bizi takdir etmek değil ama biz bizi takdir etmeyenlerin görüşlerine de açığız.
Her bir vatandaşımızın insani sorumluluğu bizim üzerimizdedir. Demokratik her türlü taleplere sonuna kadar açığız, yeter ki şiddet olmasın.
Taksim Gezi Parkı’nda halkımız yanlış bilgi olsa da halkı, meşru tepkilerini ortaya koymuşlardır. Vatandaşlarımızın masum, haklı tepkileri marjinal gruplar tarafından kullanılmaktadır.
300’ün üzerinde vatan evladı yaralanmıştır. Hatay’da Abdullah Cömert isimli vatandaşımız hayatını kaybetmiştir, fevkalade üzgünüz. Ölüm olmaması için bütün dikkatimizi topluyorduk. İlk gelen bilgilere göre; Abdullah Cömert ateşli silahla öldürülmedi. Soruşturma sürüyor.
Biz herkesin hükümetiyiz, gösterileri doğru okuma gayretindeyiz. Sendikalar ve STK’lardan gerginliği düşürmelerini bekliyoruz.
MHP ve BDP’nin olayların ilk başından beri takındığı tavrı takdir ediyoruz. CHP liderinin saldırıları elbette tasvip etmediğini biliyoruz. Ama CHP milletvekillerinin takındığı tavrı kabul etmiyoruz. 
CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun olumlu bir dil kullanmasını bekliyoruz.
Vatandaşlarımızda daha fazla sabır ve sağduyu bekliyoruz.
Gözaltında çok fazla sayıda insan yok, alınanlar bırakılıyor. Başlatılan eylemleri haklıdır, meşrudur. polisin gaz kullanmaya başlaması olayları çığrından çıkarmıştır.
Gezi Parkı ile ilgili endişe var, endişeleri gidereceğiz. 
Projelerle ilgili STK’ların ikazlarını dikkate almak gerekir.
Kamu görevlilerinin yanlışı olabilir bir soruşturma açabiliriz.
SOĞUK KANLI DAVRANMALIYIZ
 
Yargısal denetimle kamuoyunun denetimiyle bir hükümetin yapacağı şey olaylara soğuk kanlı bakmak. Çoğulculuk ve katılımcılık bunları inkar etmeden söyledikleri sözlerin özgül ağırlığını bilerek hareket etmek zorundayız. Olaylar başladığında meseleye net bakabilseydik bunun bir çevre duyarlılığı olduğunu görürdük.
Olaylar aşırı güç kullanımıyla çizgisini aşmıştır. Bugünkü duruma gelmiştir. Taksim’de benim üzüldüğüm konu gezi parkı ndaki üç ağacın kesilmesiyle böyle bir olayın özünden sapması değil. Çözüm süreciyle devasa bir olayla karşı karşıyayız. 30-35 yıldır her şeyimizi mahveden bir terör sorununu çözecekse bundan daha büyük bir başarı düşünülemez.
KENDİLERİNE GAZ KULLANMAMALARI TALİMATI VERİLMİŞTİR
 
Polisler bu ülkenin yabancısı değil. şehit gazi olduğu zaman üzüldüğümüz insanlar. Terörle mücadelede ve güvenlik görevlerini yaparken olaylar sebebiyle üzüldüğümüz kendilerini kucakladığımız bu memleketin evlatları. Bunlar ağır bir görev yapıyorlar. Aşırı şiddet kullanabiliyorlar. Şu karara da vardık. Pasif durumdalar, yani karşı taraftan bir şey gelmedikçe bekliyorlar. Bir fiili saldırı da kalkanlarını kullanıyorlar. O yetmezse su sıkıyorlar. Ancak kendi canları bahis olunca gaz kullanıyorlar. Kendilerine meşru müdafaa olmadıkça gaz kullanmamaları talimatı verilmiştir. Polislerimize ağır hakaretler yapılmakta ölmeleri istenmektedir. Yaralı sayısına baktığımız zaman neredeyse üç misli polis memuru bulunmaktadır. Bu insanlar 5 gündür uyumadan görev içindeler. Bu milletin bu memleketin çocukları.
“ÖZÜR DİLİYORUM”
Yoldan geçen tencerelerine vura vura eylem yapan insanlarımız bizi gördüler. Nikah kıyılıyor dışarda toplanma arttı. Ben kendi adıma bir şeyden korkmam üzülürüm. Düşünün ki düğünün sahipleri,  davetliler. Onların gecelerinde mutsuz etmenin kimin hakkı var arkadaşlar? Yeter ki fiili saldırı olmasın. Bütün düğün boyunca bu devam etti. En basitini size söylüyorum.
TAHRİBAT YAPANLARA ÖZÜR BORCUMUZ YOK
O ilk olayda çevre duyarlılığıyla hareket edenlere karşı yapılan aşırı şiddet gösterisi yanlıştır o insanlarımızdan özür diliyorum. Ama sokaklarda tahribat yapanlara özür borcumuz olduğunu düşünmüyorum.
 
GÖRÜŞMENİN ARDINDAN KISA BİR AÇIKLAMA YAPMIŞTI
Arınç, “Türkiye’nin son günlerde yaşadığı olayları, bunların sebepleri ve bu konuda yapabileceğimiz konuları kendileri bize söylediler. Başbakan Vekili sıfatıyla bendenizi davet ettiler. Kendileriyle olumlu görüşmemiz oldu” dedi.
Bülent Arınç, devletin en yüce makamında olan Cumhurbaşkanı Gül ile olumlu görüşme yaptığını, kendisinden emir ve talimatlar aldığını söyledi.
Arınç, daha önce saat 12.00’de Başbakanlık yeni binasında basın açıklaması yapacağını hatırlatarak, TBMM grubunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de konuşmasını etkilememek için ayrıntılı bilgi vermek istemedi.

 

Bir yanıt yazın