Başbakan Erdoğan: Avrupa Parlamentosu’nun bizimle ilgili alacağı kararı ben tanımıyorum.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , kapatılan belde belediyelerinin AK Partili başkanlarıyla Rixos Otel’de düzenlenen toplantıda konuştu. Gezi Parkı odaklı olaylara değinen Erdoğan, Türkiye’deki bir kısım medya ve onlarla birlikte bazı uluslararası medya kuruluşlarının, ”Olayları bir Türkiye manzarası olarak sunmak gibi aldatıcı, aynı zamanda ahlaksız bir girişimin içinde olduklarını” vurgulayarak, Yunanistan’da ekonomik kriz nedeniyle aylarca süren protesto gösterilerini hatırlattı.

AB’YE SERT TEPKİ
Başbakan Erdoğan, ”Dün AB Parlamentosu’nda birileri bir şeyler söylemiş. Avrupa Parlamentosu ‘nun bizlerle ilgili alacağı kararı ben tanımıyorum. Bu kararı alanlar önce Yunanistan’a baksınlar. Yunanistan’da halkla polis karşı karşıya geldiğinde acaba AB yetkilileri, hatta ‘eurozone’ onlara para vermekten başka ne yaptı? Daha dün İngiltere’de G-8 gösterilerinde 30’u aşkın gösterici gözaltına alındı. Yerlerde sürüklendi. Fotoğraflarda var. AB Parlamentosu acaba İngiltere’ye yönelik ne söyledi? Kendisi üyesi. Sen nasıl olur da benimle ilgili böyle bir karar alıyorsun? Senin haddine mi? Önce bir defa karşılıklı olarak olayları analiz edeceksin. Ondan sonra kalkıp konuşacaksın. Genişlemeden sorumlu olan bir adamları var. Benim karşımda en ufak bir anti tez ileri süremiyor. Çıkıyor tweet atıyor. Bu ahlaki mi?” dedi.
“OYNANAN OYUNU AÇIKLAYACAĞIZ”
Erdoğan, “İki haftayı aşın bir süredir Taksim ‘de başlayıp ülkenin başka yerlerinde devam eden gösteriler biliyorum sizleri de rahatsız ediyor. Yarın partimizin genişletilmiş il başkanları toplantısında bu gösterilerle Türkiye’de nasıl bir oyun oynanmak istediğini toplumumuzla paylaşacağız. Cumartesi-Pazar’da miting yapacağız. Bu mitingler sessiz yığınların sesini hem Türkiye’ye hem dünyaya ulaştırmayı amaçlıyor. Mitingler bir kitlenin karşısına başka bir kitleyi çıkarmayı hedeflemiyor” şeklinde konuştu.
“BİZİ DAHA FAZLA ÜZMEYİN”
Başbakan Erdoğan, “Ben, o samimi, çevreci dürüst olan kardeşlerime diyorum ki, bizi daha fazla üzmeyin. Siz, oradan (Gezi Parkı) çekilin ve bizi o uç terör örgütleriyle iç içe olanlarla karşı karşıya bırakın. Biz o Gezi Parkı’nı temizleyelim ve bunu sahiplerine teslim edelim. Çünkü oranın sahibi tüm İstanbul’dur. İstanbul halkıdır, oraya gelen turistlerdir” diye konuştu.
PLEBİSİT ÖNERİSİ
Taksim Gezi Parkı konusunda dün görüştüğü heyete Gezi Parkı’nın geleceği konusunda “plebisit yapalım” önerisi sunduğunu belirten Erdoğan şunları söyledi:
“Referandum sadece Anayasa değişikliklerinde uygulanabilir yasalarımıza göre ama plebisit o ildeki belediyenin yapabileceği bir uygulamadır. Bunlar Yüksek Seçim Kurulu ile olan bir iş değil. Öyle bir durum da yok. Yerel Yönetimler Yasası ile alakalı olarak 15’inci maddede belirlenmiş bir şey. Gelen arkadaşların bir kısmı buna sevindi. Bir kısmı ise buna sıcak bakmadı fakat tabi ya buna ‘evet’ diyeceksin ya da uygulamamıza ‘evet’ diyeceksin.”
“DERDİMİZ PARTİZANLIK DEĞİL”
Büyükşehir Yasası’na göre kapatılacak belde belediyeleri içinde AK Parti’li belediye oranının yüzde 57 olduğunu belirten Erdoğan, “Eğer biz meseleye partizanlık gözlüğüyle bakmış olsaydık, yüzde 57’si AK Parti’li olan bu belediyeleri, bu süreç içinde böyle bir değişime, dönüşüme tabi tutmazdık. Bizim derdimiz partizanlık değildir” ifadelerini kullandı.
MUHALEFETE HODRİ MEYDAN
Başbakan Erdoğan, Hatay Reyhanlı ‘da 53 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili araştırmalar sonunda anamuhalefet partisine mensup kişilerin tahrik yaptığının ortaya çıktığını belirterek, “Dikkat edin, şu anda muhalefet, bu ülkede mezhebi bir kaşımanın gayreti içindedir” dedi.
Seçilme yaşının 18’e indirilmesi için çalışma yaptırdığını, muhalefetin, “Çoluk çocuğa mı bırakacağız, Parlamento’yu” dediğini belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
“Bu cesareti gösteren iktidar, bizim iktidarımız. Gençliğine demokrasi mücadelesi içinde Parlamento’nun yolunu açmada bu kadar cesur hareket eden bizim iktidarımız. Nerede CHP , nerede MHP ? Hadi görelim onlar da çıksınlar meydana. ‘Biz böyle bir düzenlemenin içinde varız’ desinler.”

Bir yanıt yazın