Başbakan Erdoğan’ın Uludere’de hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla yaptığı görüşmeye ilişkin açıklama yapıldı.

  • Başbakanlık , Uludere mağdurlarıyla yapılan iftarın detaylarını açıkladı.
  • “Aileler olayla ilgili düşüncelerini ve taleplerini dile getirmişler. Hükümet attığı adımları anlatmıştır.”
  • “Başbakan yargılama sürecine güvenilmesi gerektiğini de özellikle vurgulamıştır.”
  • “Başbakan’ın talimatı olmadan bu operasyon yapılabilir mi” sorusuna cevap verildi.
 
Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Temmuz’da Şırnak’ta Şerafettin Elçi Havalimanı’nın açılış töreni sonrasında, 28 Aralık 2011’de Türkiye sınırına yakın bir bölgede gerçekleşen hava operasyonu sebebiyle hayatını kaybedenlerin bazı yakınlarıyla görüştüğü hatırlatıldı.
“Tamamen insani zeminde gerçekleşen bu görüşmede, aileler olayla ilgili düşüncelerini ve taleplerini dile getirmişler, Sayın Başbakanımız da bu hadiseye gösterdikleri ilgi ve hassasiyete dikkati çekerek, hükümet olarak attıkları adımları anlatmıştır” ifadesine yer verilen açıklamada, bazı yayın organlarında bu görüşmeyle ilgili gerçeklerle bağdaşmayan iddialara yer verildiği kaydedildi.
Asılsız iddialara dayalı kurgu ve senaryoların görüşmenin içeriğini yansıtmadığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Sayın Başbakanımız son derece samimi bir ortamda gerçekleşen bu görüşme sırasında aileleri dinlemiş ve Uludere olayıyla ilgili kamuoyunca bilinen görüşlerini tekrar etmiştir. Bu görüşlerde, herhangi bir farklılık veya tenakuz söz konusu değildir. Sayın Başbakanımız, devam edenyargılama sürecine güvenilmesi gerektiğini de özellikle vurgulamıştır.
Görüşmede, ‘Başbakan’ın talimatı olmadan bu operasyon yapılabilir mi’ sorusu üzerine, gerçekleşen her operasyonun Başbakanın bilgisi dahilinde yapılmadığı belirtilmiş, terörle mücadelede ilgili birimlerinyasalardan aldıkları yetki çerçevesinde gereken adımları attıkları, bu mücadele esnasında büyük saldırılar ve mağduriyetler yaşayan güvenlik güçlerinin en üst düzeyde hassasiyetle hareket ettiklerivurgulanmıştır.
Olayla ilgili bir hüküm verilebilmesi halen devam etmekte olan yargı sürecinin tamamlanmasıyla mümkün olabilecektir. Dolayısıyla yargıyı doğrudan etkileme niteliği taşıyacak spekülasyonlardan uzak durulması da büyük önem taşımaktadır.”

 

Bir yanıt yazın