Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katıldığı televizyon programında gündeme dair soruları cevapladı.

  • Erdoğan, bugün BM’yi tek bir ülke kilitleyebiliyor.
  • ‘İslam içinde bölünmeyi yaşamak insanı kahrediyor.’
  • ‘Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bir turistik ziyarettir.’
  • ‘Demokratikleşme paketi ile ilgili  arkadaşlar hazırlıklarını yaptılar.’
Erdoğan, Ülke TV’nin canlı yayınında gündeme ilişkin soruları cevapladı ve değerlendirmelerde bulundu.
Başbakan Erdoğan, Suriye ‘de yaşanan katliamı anlatırken o çocukları nasıl öldürdünüz,  hala birileri yorum getirmeye çalışıyor.BM Genel Kurulu toplandı hala doğru bir açıklama yok. Aynı şey Mısır için oldu orda da bir kınama dahi yok.
Birleşmiş Milletler’in mutlaka reforma ihtiyaç olduğunu belirten Erdoğan, bugün BM’yi tek bir ülke kilitleyebiliyor.
-Ben birçok ülkenin liderini aradım, aramaya devam ediyorum. Dışişleri Bakanım görüşmelerini sürdürüyor. Konuştuğumuz liderlerden bize hayır diyen yok.
BM’YE KARŞI YENİ BİR BM KURULABİLİR
-BM’nin dünyada 196 üyesi var. Bu üyelerin kahir ekseriyetinin burada bir direniş ortaya koyması lazım. Gerçek dünya 5’ten büyük diyorsak o zaman diğer ülkeler bir araya gelerek kendi birleşmiş milletlerini kurabilir. Çekiliyoruz diyebilir,  Şanghai, gibi birçok teşkilatlar var. AB’nin kuruluşu da çok farklı amaçlar için kurulmuş bir örnektir.
-Eritre’de Etiyopya’da, BM’nin yaptığı hiçbir şey yok, Sudan’ı ikiye böldüler hala Sudan’a yaptırım uyguluyorlar. Aynı şey İran için de yapılıyor. İran da tepki koyması lazım ama yapmıyor. İran için karşı koyan biz olduk. Ama İran bizi anlamadı hala anlamıyor.
 
-İslam dünyasının içine nifak sokulmuş durumda. Sünni ve şii kendini koruma refleksi içine girmiş.  Sünni ülkeler de kendi içinde sorunlar yaşıyor. Son Gezi olaylarıdında yaşadıklarımız da ortadadır.
İRAN’A DESTEK VERDİK AMA ANLAMADILAR
-Benim dert yandığım üzüldüğüm bütün İranlı dostlarımıza başta Hamaney olmak üzere benim Sünnü Şii yok demişimdir. Biz böyle bir ayrımı tanımıyorduk. Bu kavga niye demiştim. Bizi birbirimize bağlayan İslam’dır. İslam içinde bölünmeyi yaşamak insanı kahrediyor. Suriye’de 100 bin insanı öldüren sorarsan Müslüman’dır. O liderlerin arkasında İslam alimleri var. O destekle Sünniler vuruluyor. Sünniler de o reflekse Şiileri vuruyor. 
KILIÇDAROĞLU TURİSTİK ZİYARET YAPIYOR
-Kılıçdaroğlu’nun Irak’ta temaslarda bulunmasını manidar bulmamak mümkün mü? Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bir turistik ziyarettir. Ülkeler arasında bir bağlantı kurmasına imkan yok. Geçmişte Suriye’ye de gitti. Kardeş isterse kan bağı olsun. Nuh aleyhisselam da gerektiğinde çocuklarını bıraktı. Tarihi biliyorsak tarihin içinde nelerin olduğunu görmek lazım.
KİMSE TÜRKİYE’YE SİZE NE DİYEMEZ
-Suriye konusunda bize kimse ‘size ne diyemez, 900 kilometre sınırımız var ve iki ülke halkı arasında kan bağı var.  Mısır konusunda da bizim hükümet ile ticari ilişkilerimiz var. Kredilerimiz Mısır halkı için kullanılacak. Darbe hükümetine 16 milyar dolar verenler daha önce neredeydiler. Otokratik rejimleri savunmak için bu yardımlar yapıldı. Mısır’daki yolsuzlukların ortaya çıkmasını önlemek için bu darbecilere paralar aktarıldı.
BAŞKALARINA BUYUR GEL DİYENLER
-Bu ülkelerde eserlerimiz görülürür. Camiler Kervansaraylar, bunların birçoğun da yıktılar. Hiç izi olmayanlara buyurun gelin diyorsunuz. Biz yardım elini uzatınca size ne diyorlar. Bizim şu anda gücümüzü hazmedemeyenler Gezi olaylarında olduğu gibi oyunların içine giriyorlar. Türkiye 10 yıl içinde bire üç büyüdü. Ekonomik olaylarla ortaya çıkmadılar. Şimdi de değişik sloganlar üretmeye başladılar. Vatandaş bu oyunu gördü ve çabuk çözdü.
 
DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR
-Demokratikleşme paketi ile ilgili  arkadaşlar hazırlıklarını yaptılar.Önümüzdeki günlerde bir iki hafta içinde belki meclis açılmadan önce açıklamayı yaparız. Bugün partiler arasında uzlaşılan maddeler ne kadarsa bunlar öncelikle Meclis’te kabul edilebilir. Diğer maddelerle ilgili de yeni bir çalışma başlatılabilir.
-Yeni anayasa konusunda masadan kaçan taraf biz olmayacağız. Ancak Meclis Başkanımızın tavrı nihai tavrı belirler. Meclis Başkanı çalışmayı noktalıyorum derse mesele biter. Arkadaşlarımız çalışmaları eksiksiz götürüyorlar. Çalışmayı yürütenlerin tutanaklarında Süheyl Batum’un açıklamalarında “CHP’nin görüşünü net söylüyorum. Bunu CHP Genel Başkan dahi belirleyemez. Burada hepimizin görüşleri arasında anlaşmazlık varsa bunu asla gündeme getiremezsiniz”diyor. CHP heyetinde sadece CHP yok, 3 kişi varsa hepsi ayrı bir parti.
-Komisyonda, muhalif partiler 9 milletvekili ile temsil edilirken yüzde 50 oy alan partimiz 3 milletvekili ile temsil ediliyor. Biz derdimiz bağcıyı dövmek değil üzüm yemek.  Yeni anayasa çıkmış olsa bu ülke bir darbe anayası ile değil sivil iradenin yaptığı bir anayasa ile yönetiliyor diyebileceğiz.
YENİ PAKET AKİL İNSANLARIN RAPORLARI DOĞRULTUSUNDA HAZIRLANIYOR
-Çözüm sürecinde bir konuya dikkat gösterdik. Akil insanlar derken toplumun tümünü temsil edenler diye bir düşüncemiz olmadı. Ama ülkenin tüm kesimlerini temsil edecek kişiler bulunsun diye düşündük. 63 kişi ile sınırlayabilidik. Arkadaşlar yoğun bir çalışma yaptılar. Oralardan aldığımız şikayetler ve bize gelen bilgilerden isitifade ile bunları yasal zemine nasıl taşırız noktasında çalışmalarını yaptılar.
SİLAH BIRAKILMADIKÇA OPERASYONLAR DURMAYACAKTIR
-BDP’de eşbaşkanların veya bunların dışındakilerin söylem birliğini yakalamaları önemli, ama bunu yakalayamadılar. İftira at izi kalsın mantığı hakim, tehdit şantajı tercih ediyor. Bir gazete oradaki biri ile roportajlar yaptı. Bizim tehditlerden alınacak çekinecek birşeyimiz yok. Biz bunları bilerek inanarak yola çıktık. Onların kendi davaları kendilerine göre ne kadar kutsalsa bizim davamız onlarla mukayese edilemeyecek kadar anlamlıdır. Biz terörle mücadeleyi silah bırakılmadığı sürece asla operasyonlar durdurulmayacaktır. dedik.
 
Sınırdışı meselesi gündeme geldi. Eşbaşkanlardan birisi sınır dışına çıkıldı dedi, ben çıkanların oranı yüzde 15 dolayındadır dedim,Onlar da bunu teyid etti. Ben son olarak bu oranın yüzde 20 olduğunu söyledim. Çıkanların durumları da önemlidir. Onlara göre çıkış bitti diyorlar ama böyle birşey yok. Biz hiçbir şekilde tarih vermedik. Çıkış tamamlandığı andan itibaren benim askerim polisim operasyon yapma dertleri yok. 8 aydır bir sukunet var. Bu tür şeyler olmadığı içinde askerimiz güvenlik güçlerimiz hazmedilemeyen olaylara katlanarak operasyon yapmadılar.  Önümüzde Mart ayında seçimler var vatandaş hür bir şekilde seçime gitsin, silahların gölgesinde oy kullanma olmasın. Kime ne söz verdiysek çıksın açıklasınlar. Nerde söz vermişiz onu da açıklasınlar.
-3 tane elimde olan kamuoyu araştırmaları var.
a. AK Parti 51.4  10 -19 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. CHP 24.9. MHP 13.1, BDP 7,
b- AK Parti 51. 9. CHP 23.5, MHP 13.6 BDP 7.4
c AK Prati 51.5, CHP 24.5

 

Bir yanıt yazın