• Merkez Bankası Başkanı Başçı, ”Büyüme bu yıl OVP’deki yüzde 4’lük projeksiyona yakın belki biraz altında olur” değerlendirmesinde bulundu.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 7 Nisan 2014 Pazartesi günü saat 10.00’da Kayseri Sanayi Odası KonferansSalonu’nda “Ekonomik Görünüm ve Para Politikası” konulu bir sunum yaptı.

Başkan Erdem Başçı sunumda, sıkı para politikası duruşunun, alınan makro ihtiyati önlemlerin ve zayıf seyreden sermaye akımlarının etkisiyle tüketici kredilerinin büyüme hızlarının yavaşlamaya devam ettiğini belirtti. Başçı, parasal sıkılaştırmanın enflasyon üzerindeki olumlu etkisinin belirli bir gecikmeyle gözlenebileceği değerlendirildiğinde,enflasyondaki düşüşün Haziran ayından sonra başlayacağının öngörüldüğünü, ihracatbüyümeyi desteklerken özel kesim nihai yurt içi talebinin bir miktar ivme kaybedeceğinin beklendiğini, 2014 yılında cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözlenebileceğinin tahmin edildiğini vurguladı. Başçı, ”Büyüme bu yıl OVP’deki yüzde 4’lük projeksiyona yakın belki biraz altında olur” dedi. Başçı, gerekli görülmesi halinde TL zorunlu karşılıklara telafi faizi ödenebileceğini belirtti.
Para politikasıyla ilgili olarak “Üç boyutlu” tedbirler aldıklarını söyleyen Başçı, “Alınan tedbirler çok etkili olacak ve enflasyon Haziran ve sonrasında düşecek. 2015 yılında da hedefe doğru ilerleyeceğiz. Bunun için gereken tedbirleri alacağız” dedi. Başçı, üç boyutlu tedbirlerin para politikasında, döviz rezerv politikasında ve makroihtiyati alanda olduğunu ve üçünde de “Son derece sıkı” durumda olduklarını söyledi. Başçı, “Bundan sonra atılacak adımlar son derece ölçülü olacak” dedi.

FAİZLER KONUSUNDA NE DEDİ?

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Başbakan Erdoğan’ın ‘Merkez Bankası faizi indirmeli’ sözleriyle ilgili ilk kez konuştu.

Devam� i�in:
Copyright © cnbce.com

Başçı Kayseri’deki konuşmasıyla aynı zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı “Merkez Bankası faizleri düşürmeli” çağrısının ardından ilk kez kameraların karşısına geçmiş oldu.

“Faiz indirimleri ne zaman başlar bunu PPK belirler ama ileride faiz indirimi yönünde ölçülü adımlar atılabilir” diyen Başçı, “Bunun zamanlaması çok önemli” şeklinde konuştu.

Başçı, “Makro ihtiyati tarafta da ölçülü adımlarla ekonomiyi ve bankacılık sektörünü destekleyecek adımlar atılabilir” dedi. Merkez Bankası Başkanı, “Gerekirse bankaların MB’de tuttuğu döviz miktarında azaltma yönünde bir adım atabiliriz dedi ve “Ana senaryomuza göre Mayıs ayından itibaren döviz rezervlerinde artış olacak” ifadesini kullandı. Başçı, “Faizleri ne kadar geç artırırsanız maliyeti o kadar yüksek olur” dedi.

Başçı, siyasilerin Merkez Bankası ile ilgili yaptıkları açıklamalar ile ilgili ne düşündüğünün sorulması üzerine Başçı, “Yurtdışında algılanması ile ilgili zorluğumuz oldu” dedi. Merkez’in sadece verilere baktığının herkesin bildiğini hatırlatan Başçı, “Merkez’in 4. maddesi bizi bağlar, biz o yönde hareket etmek zorundayız” dedi.

BÜYÜK MONTANLI İNDİRİM BEKLENMEMELİ
Çok büyük montanlı bir faiz indirimi beklenmemesi gerektiğine de dikkat çeken Başçı, “Stratejimiz ani ve yapabileceğimiz artırımı başta yapıp, adım adım faizleri indirmek bu daha faydalı görünüyor” dedi.

ARA TOPLANTIYA GEREK YOK
Başçı, “Bu şekilde temkinli bir yaklaşım önümüzdeki aylarda bizim için de doğru olur diye düşünüyorum” diye konuştu. Başçı ayrıca, faizlerle ilgili ara bir PPK toplantısı yapmaya gerek olmadığını söyledi.

 

Bir yanıt yazın