Vekillere Padişah Hakkı’ yasasına rötuş geliyor

Basına “vekillere padişah hakları” olarak yansıyan, milletvekillerini trafik cezalarından muaf tutan, kendilerine ve ailelerine ömür boyu kırmızı pasaport hakkı getiren yasa, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a takıldı. Kamuoyunun tepkisini çeken yasada, Genel Kurul aşamasında önergelerle değişiklik yapılması gündemde.

Bizzat konuya el atan Başbakan Erdoğan, pazartesi günü partisinin MYK toplantısındaAk Parti Grup Başkanvekillerinden yasa konusunda ayrıntılı bilgi alacak. 
'Vekillere Padişah Hakkı' yasasına rötuş geliyor

Edinilen bilgiye göre, TBMM‘de grubu bulunan dört parti grup başkanvekilleri ve Parlamenterler Birliği’nin çalışmasıyla oluşturulan yasa teklifi hazırlanırken, Başbakan Erdoğan ayrıca bilgilendirilmedi.

Nitekim, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de, kamuoyunun tepkisini çeken yasa teklifi konusunda Başbakan Erdoğan’ın haberinin olmadığını söyledi.

Şahin, A Haber’de katıldığı programda, yasa teklifinin gündeme gelmesi ve TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçmesi üzerine İstanbul’dan kendisini aradığını belirterek, “O da gazetelerde görmüş bunu. Dedi ki bu neyin nesidir? ‘Sayın Başbakanım’ dedim ‘Ben de gazetelerden okudum. Meclis Başkanı bulunduğum dönemde böyle bir hazırlık taslağı bana getirilmişti, ben bunu o dönemde uygun görmemiştim. Şimdi herhalde üzerinde çalışıldı, yeniden geldi içeriği ile ilgili benim de bilgim yok’ dedim. Sayın Başbakanımız ‘Ona Ankara’ya döndüğümüzde bir bakalım’ dedi.”

SON KARAR PAZARTESİ VERİLECEK

AK Parti kaynakları, Pazartesi günü yapılacak olan MYK toplansında Başbakan Erdoğan’ın bu konuda doğrudan AK Parti Meclis Grup Başkanvekilleri’nden bilgi alacağını belirttiler. Aynı kaynaklara göre, Başbakan’ın bilgi aldıktan sonra yasa teklifinde bazı değişiklikler yapılması konusunda talimat vermesi bekleniyor.

TEKLİFTE NE DEĞİŞİR

Ak Parti kaynakları, mevcut yasa teklifinde, Başbakan’ın talimatıyla değiştirilmesi beklenen unsurların ise şunlar olabileceğini kaydettiler;
* Mevcut yasa teklifinde milletvekillerinin önceden plakasını bildirecekleri araca geçiş üstünlüğü sağlanması ve bu aracın trafik cezalarından muaf tutulması yer alıyor. Yapılacak değişiklikle, geçiş üstünlüğü korunmakla birlikte, trafik cezalarından muafiyetin kaldırılması bekleniyor.
* Mevcut yasa teklifinde milletvekilleri ve ailelerine, milletvekilinin TBMM’deki görev süresi bittikten sonra bile kırmızı pasaport hakkı tanınıyor. Bu düzenlemede de, milletvekkillerine emeklilik sonrası verilen kırmızı pasaport hakkının korunup, ailelerin bu imtiyazdan muaf tutulması yolunda bir değişiklik olabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın