Yeşilay ‘ın Global Alkol Politikaları sempozyumunda konuşan Başbakan Erdoğan, alkol teşvikini eleştirdi ve “Bizim milli içkimiz ayran dır” dedi.
Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
“Uygarlaşacağız diye alkol tüketimini teşvik ettiler. Tek parti döneminde alkol teşviki o kadar abartıldı ki; lokantalara afişler asıldı, alkolün faydaları anlatıldı. Cumhuriyet’in ilk yıllarında bazı kitaplarda maalesef alkol milli içkimiz olarak lanse edildi. Halbuki bizim milli içkimiz ayrandır.”
 
Erdoğan, gazetelerdeki alkol reklamlarının da yakında kaldırılacağını ve sigara paketlerinde olduğu gibi alkol şişelerinin üzerinde de uyarıların yer alacağını belirterek şunları söyledi:
GAZETELERDE ALKOL REKLAMI YASAĞI
Alkollü içki reklamlarla ilgili kapsamlı düzenleme yapacağız. Kısa zamanda alkollü içki reklamlarının gazetelerde yayınlamasını da kaldıracağız. Onun çalışması devam ediyor. Sinema filmlerinde yayınlanan reklamlara uygun düzenlemeler getirilecek.  Alkolle ilgili her düzenlemeyi çarpıtmak cumhuriyetin özüne aykırıdır. İktidarımızda kimsenin yaşam tarzına ve yediğine-içtiğine karışmadık. Herkesin yaşam tarzı, bireysel hak ve özgürlükleri bizim teminatımız altındadır.”

Bir yanıt yazın