5 çocuklu çalışan anneye erken emeklilik imkanı geliyor. Amaç hızla yaşlanan nüfusu gençleştirmek. İşte hükümetin üzerinde çalıştığı düzenlemenin detayları

Nüfus artış hızı düştü, nüfus hızla yaşlanıyor. Gerekli adımlar atılamazsa Türkiye nüfusu birkaç yıl içinde yaşlı nüfus olacak.
Probleme çözüm üretmek için Aile Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ortak çalışıyor. Hükümetin doğum teşviki için yürüttüğü çalışmalarda bazı ayrıntılar netleşmeye başladı. O düzenlemelerden biri de çalışan kadınları çocuk yapmaya teşvik etmek.
Çalışan anneye süper teşvik paketi!
Üzerinde durulan formüle göre, çalışan kadınların çocuk sahibi olması için emeklilik şartları kolaylaştırılacak. Düzenleme ile 5 çocuk sahibi çalışan anne 10 yıl erken emekli olabilecek.
Mevcut uygulamada çocuk sayısı kaç olursa olsun, anne en fazla 2 çocuk için doğum borçlanması yapabiliyor. Borçlanılan süre ise 4 yılı geçemiyor. Yapılması düşünülen düzenleme ile çocuk sınırlaması kaldırılacak. Böylece 5 ve daha fazla çocuk için borçlanma imkanı doğacak.
Çalışan kadın örneğin 5 çocuk için 10 yıl borçlanabilecek. Ayrıca, çocuklar işe başlama tarihinden önce doğmuş olsalar bile anneler bu hakkı yine de kullanabilecekler.
Çalışan anneler bu süreleri tıpkı askerlik ve yurt dışı borçlanmalarında olduğu gibi borçlanabilecek ve borcunu ödemesi halinde 10 yıl erken olabilecek. Böyle bir düzenleme yapılması halinde 7 milyon SSK’lı kadın bu haktan faydalanabilecek.
Doğumu teşvik için doğumdan dönen kadının zorunlu olarak işe alınması; memurlar için, doğum izninde geçen sürelerin memuriyetten sayılması ve çocuk yardımlarının artırılması gibi çözümler üzerinde de duruluyor.

 

Bir yanıt yazın