Sabancı Holding, Fransız ortağı Carrefour’dan yüzde 12 CarrefourSa hissesi alarak hâkim ortak oldu.

CarrefourSa’da direksiyon Sabancı’daCEO Zafer Kurtul, “Sabancı Holding CarrefourSa’da yönetim kontrolüne sahip olacak. Perakendede büyümek istiyoruz” dedi.

Sabancı Holding ve Carrefour, 17 yıldır devam eden CarrefourSa ortalıklarını yeniden yapılandırma kararı aldı. Sabancı Holding, Fransız Carrefour’dan CarrefourSa hisselerinin yüzde 12’sini, 141 milyon TL bedelle satın alarak, şirketin yönetimini üstlenecek. Bu işlem sonucunda, Carrefour’un payı yüzde 46.2 olacak. Hisse oranı yüzde 50.8’e ulaşan Sabancı Holding ise şirketin gelecek dönemdeki büyümesine yönelik öncülük edecek.

‘Yeni bir dönem başlıyor’
Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Perakende sektöründe büyümek istiyoruz. Bugün yaptığımız anlaşmayla Sabancı Holding olarak bu konuda çok önemli bir adım atıyoruz. Sabancı Holding CarrefourSa’da çoğunluk hisseye ve yönetim kontrolüne sahip olacak. CarrefourSa gıda perakendeciliği sektöründe ülkemizde çok önemli bir şirket. Bu gelişme CarrefourSa için yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Amacımız önümüzdeki dönemde hem ülkemiz şartlarını hem de tüketiciyi iyi anlayan bir yönetimle, CarrefourSa’nın da diğer Sabancı şirketleri gibi çok başarılı olmasını sağlamak” dedi. Hisse devri, ilgili mercilerden alınacak izinler sonrasında gerçekleşecek.

28 hiper, 215 süpermarket…
Carrefoursa’nın Sabancı Holding’in yüzde 38.8, Carrefour Nederland BV’nin yüzde 58.2 payı bulunuyordu. Hisselerin yüzde 2.2’si ise halka açık. Carrefoursa’nın piyasa değeri 2 milyar lira seviyesinde bulunuyor.
Anlaşma sonrası Sabancı tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “Anlaşma uyarınca satın alma sonucu CarrefourSa’da şirketimizin payı yüzde 50.79 oranına ulaşacak, Carrefour Nederland BV’nin payı ise yüzde 58.19 iken yüzde 46.19 olacaktır. Anlaşma uyarınca Carrefour Nederland BV’den satın alınacak yüzde 12 oranında hisse için 141 milyon TL devir bedeli olarak ödenecektir” denildi.
1993’ten bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren ve 1996’dan itibaren Sabancı Holding ortalığı ile yoluna devam eden Carrefoursa’nın, 28 hipermarketi ve 215 süpermarketi bulunuyor. Carrefoursa’nın 2012 yılında net satışları 2.5 milyar TL olarak gerçekleşti.

DiaSa’yı Ülker’e sattı CarrefourSa’yı tuttu

Sabancı Holding bu ay İspanyollarla ortak olduğu ucuz market zinciri DiaSa’yı 320 milyon TL’ye Ülker markasını da bünyesinde bulunduran Yıldız Holding’e sattı. DiaSa’da İspanyol Dia’nın yüzde 60, Sabancı’nın yüzde 40 ortaklığı vardı. Sabancı bu satıştan 128 milyon TL, İspanyollar ise 192 milyon TL civarı pay aldı.

Hızlı büyüme bekleniyor

Sabancı Holding ve Fransız Carrefour arasında geçen yıl anlaşmazlık baş göstermişti. CarrefourSa Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, üç yönetim kurulu üyesiyle birlikte ‘çoğunluk hissedar Carrefour’dan gerekli destek ve katkıyı göremedikleri’ gerekçesiyle istifa etmişti.
Bu yıl Sabancı Holding Gıda Grubu Başkanı Haluk Dinçer Carrefour ile ortaklık yapısı konusunda bir çözüme varılamaması durumunda konuyu mahkemeye taşıyabileceklerini açıklamıştı.
Sabancı’nın Carrefour’daki payını satabileceği yönünde haberler gündeme gelmişti. Ancak Zafer Kurtul’un dün yaptığı açıklamadaki, “Bu gelişme CarrefourSa için yeni bir dönemin başlangıcı olacak” sözleri, Sabancı’nın artık CarrefourSa direksiyonunda büyüme yönünde hızlı adımlar atacağını gösteriyor.

 

Bir yanıt yazın