Çözüm Süreci meyvelerini vermeye devam ediyor. Diyarbakır‘da 1990’lı yıllarda yaşanan terör olayları sırasında yol ve kaldırımlara konulan çöp bidonlarına bomba konulması nedeniyle 1993 yılında Olağanüstü Hal (OHAL) Bölge Valiliği tarafından kaldırılan çöp bidonları yerlerine konuldu. Kent merkezi ve ilçelerde başlatılan uygulamaya esnaf ve vatandaşlar da destek verdi. Belediye başkanları da vatandaşlardan yine eski manzaraların yaşanmaması için çöpleri belediyenin belirlediği saatlerde çöp bidonlarına atmalarını istedi.

Diyarbakırda 20 yıl sonra bir ilk yaşandı!

ARTIK TEMİZ OLACAK

Diyarbakır‘da çöp bidonlarının olmaması nedeniyle 20 yıldır vatandaşlar tarafından sokaklarda kaldırım kenarlarına gelişigüzel atılan çöpler çevre ve görüntü kirliliğine neden oluyordu. Vatandaşlar da zaman zaman bu duruma tepkilerini dile getiriyordu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek, bir süre önce “Sokaklarımıza Çöp Atanları Uzaklarda Aramayın” sloganıyla temizlik kampanyası başlattıklarını açıkladı.

İpek, geçmiş yıllarda kentin her yerinde bulunan çöp konteynerlerinin güvenlik gerekçesiyle kaldırıldığını, çözüm süreciyle birlikte güvenlik sorunu kalmadığı için konteynerleri tekrar yerleştireceklerini kaydetti. İpek, yaptıkları ihale kapsamında 800 çöp kovası aldıklarını, bunlardan 300’ünü okullara ve kurumlara vereceklerini, ana arterlerde elektrik direklerine de ısıya dayanıklı “kompozit” olarak tabir edilen 300 kova yerleştireceklerini, 200 özel tasarım çöp kovasını da caddelere yerleştireceklerini söyledi.

‘HALK DESTEK VERSİN’

Milliyet gazetesinin haberine göre; Yapılan açıklamanın ardından belediyeler 20 yıl önce güvenlik amacıyla kaldırılan çöp bidonlarını Bağlar başta olmak üzere kentin değişik güzergahlarındaki cadde ve sokaklarına yeniden yerleştirmeye başladı. Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Diyarbakır’ı temiz tutmak için halkın da kendilerine destek vermesi gerektiğini belirterek “Çöp bidonlarını yerletirdikten sonra bu kez kimi esnaftan ‘koku geliyor’ diye yakınmalar geldi. Onlardan ricam, çöpleri belediyenin belirlediği saatler arasında çöp bidonlarına atmalarıdır. Süreçle birlikte bizler de daha önce kaldırılan bidonları yeniden yerlerine yerleştirdik. Hem çevremizi hem de fikirleri temiz tutalım” dedi.

‘YAVAŞ YAVAŞ DÜZELİYOR’

Ofis semtinde esnaflık yapan Ahmet Uygul, “Biz Diyarbakır’da barışı ve temizliği sonuna kadar destekliyoruz. Bugün batı illerine kıyasla yaşanan sorunlarımız çok büyüktü. Yavaş yavaş düzelmeler oluyor. Biz bu çevre bilinci ve süreci sonuna kadar destekliyoruz. Çöp kutuları sebebiyle, geçmiş yıllarda yaşanan olaylar vardı. Şimdi süreç barış, yaşasın barış ve kardeşlik” dedi. Ekrem Baylan ise Diyarbakır’ın daha önce kirlilikle gündeme gelmesine üzüldüklerini ifade ederek “Bu tablo bizleri çok üzdü. Şimdi el ele verip güzel ve temiz bir Diyarbakır yaratmalıyız” diye konuştu. Ahmet Koyuncu da, “Gün ortasında çöp kutularına atılan çöpler çevre sakinlerini ve esnafı rahatsız ediyor. Buna da çözüm bulmaları gerekir” dedi.

1993’TE KALDIRILDI

Diyarbakır’da 1990 yılından itibaren çöp bidonlarında patlayan bombalar nedeniyle çok sayıda kişi hayatını kaybetti, yaralandı. 1993 yılında güvenlik amacıyla kentteki çöp bidonları kaldırıldı. Diyarbakır’da 1994’te Şehitlik’te, 1995’te Dağkapı’da, 1996’da Bağlar Mavi Köşe’de, 2001’de Sur ilçesi Alipaşa Mahallesi’nde ve 2007’de Seyrantepe semtinde çöp bidonlarında patlayan bombalar can aldı.

Bir yanıt yazın