Dolardaki artış doğalgaz ve elektrik fiyatlarını etkileyecek mi? Bu soruya Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Samanyolu Haber TV’nin canlı yayınında cevap verdi.

 

 

  • Dolar fiyatlarının artması, Türkiye’de doğal gaz ve elektrik fiyatlarına yansımayacak.
  • Bakan Yıldız, “Direniyoruz” dedi ve şimdilik zam olmayacağı sinyali verdi.
Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltmesi dünya piyasalarını derdinden etkiledi. Türkiye’de de dolar fırladı. Gözler dolara endeksli olarak alınan doğalgaz fiyatlarına çevrildi.
Enerji Bakanı Taner Yıldız : “Türkiye bir Avrupa ülkesi gibi kendi para biriminden alıp da kendi para biriminden satan bir ülke değil. Dolarla alıp TL ile satan bir ülke.”
Samanyolu Haber TV’de yayınlanan Günlük Özel programına katılan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dolardaki kur artışının bir yıl sürmesi durumunda oluşacak açığı açıkladı.
Taner Yıldız: “Son bir aydaki gerek bu olaylar gerek FED gerek başka gerekçelerle Dolar’ın artışı yüzde 5.5 civarında. Şimdi bunun bir yıl sürdüğünü kabul etsek. Bunun yalnızca enerji kalemleriyle alakalı artısı bize yansıyacak 3 milyar Dolar civarındadır.”
Bakan dolardaki artışın doğalgaz ve dolayısıyla elektrik fiyatlarına yansıyıp yansımaycağı sorusuna cevap verdi. “Direniyoruz” dedi şimdilik zam olmayacağı sinyali verdi.
Bakan Yıldız: “Maliyetimizin etkilendiği kesin ama bunu vatandaşa yansıtmamak için özel bir çaba sarf ediyoruz. O, 3 milyar doları bir yere dağıtmamız lazım ama biz bu noktada direniyoruz ve yerli kaynaklarımızla beraber bunu dengelemeye çalışıyoruz.”

Bir yanıt yazın