Şanlıurfa’da 8 aydır kavşaklarda devreye konulan EDS, kavşaklardaki ışık ihlallerini yüzde 95, kazaları da yüzde 50 azalttı. 

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü kaza ve ışık ihlallerinin en çok yaşandığı 10 kavşağı tespit ederek Elektronik Denetleme Sistemi’ni(EDS) kurdu. Başta ışık ihlalleri ve kaza oranlarını düşürmek amacıyla kurulan sistem 8 ayda kendini kanıtladı. Günde onlarca ihlali kaydeden sistem hatalı araç kullanan sürücülere ceza yağdırıyor. İki polis memuru merkezden kavşakları anlık takip ediyor. Kural ihlali yapanlara ceza yazıyor, gerekli görüldüğünde ise anonsla en yakın ekibe bildiriyor.
EDS, ışık ihlallerini yüzde 95 azalttı
Konu ile ilgili bilgi veren Şanlıurfa Emniyeti Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Dr. Yavuz Özbaran, insanların denetim algısının bile kurallara uyumda önemli bir faktör olduğunu söyledi. Öncelikle sıkıntılı 10 kavşağı tespit etiklerini dile getiren Özbaran, belirlenen kavşaklara EDS sitemi kurduklarını anlattı. 8 ay önce kurulan sistem sayesinde sürücülerin kurallara uymasında önemli ölçüde olumlu değişikliklerin olduğunu ifade eden Özbaran, ”Şöyle söyleyeyim bilimsel olarak yaptığımız çalışmalar ilk günden 8 ay içerisinde yaklaşık yüzde 95 civarında insanların kırmızı ışıktan geçmeyi azalttığı görülmekte. Bu sistemle kırmızı ışıkta geçmenin yanı sıra birçok hatanın önüne geçmiş bulunuyoruz. Yine bizim tespit ettiğimiz sayılarda yüzde 50 civarında bu kavşaklarda kazaların azaldığını gösteriyor.” dedi.

Bu olumlu sonucu eklediklerini dile getiren Özbaran, Şanlıurfa’ya yeni denetleme hizmetlerinin kısa sürede devreye gireceğini kaydetti. Kazaların sayısının azaltılması için tüm yolların deneneceğini aktaran Özbaran, tünel radarları denilen hız tespit sisteminin de kısa sürede Şanlıurfa’da faaliyete geçeceğini açıkladı. Başta kırmızı ışık ve emniyet kemeri ile ilgili 10 temel kuralın yazılı olduğu EDS tabelası trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin korkulu rüyası haline geldi. Sistemin ilerleyen zamanlarda diğer kavşaklarda da uygulanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın