Gezi Parkı eylemleri sonrası AK Parti’nin oyunun yüzde 45 bandının altına indiği ancak Başbakan Erdoğan’ın stratejisiyle tekrar % 50’nin üzerine çıktığı belirtildi

  • Gezi eylemleri sonrası AK Parti ’nin oyu yüzde 45 bandının altına indi
  • Erdoğan’ın milliyetçi söylemiyle oylar yeniden %50 bandına yükseldi
  • ‘Ramazan ayı AK Parti tarafından iyi değerlendirildi’
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, önceki günkü Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısının (MKYK) ardından yaptığı basın toplantısında, ağustos ayı içinde yapılan son kamuoyu araştırmasına göre partinin oy oranının yüzde 51,4 olduğunu açıklamıştı. Taraf’ın haberine göre, haftalarca devam eden Gezi Parkı eylemleri sonrası AK Parti’nin yaptırdığı ankette partinin oylarında 4-5 puan bandında düşüş yaşandığı, MHP’nin oylarında ise artış olduğu gözlemlendi. Partinin oylarında yaşanan düşüşte, “Gezi Parkı eylemlerine yönelik sert müdahale ve üslup ile MHP’nin çözüm sürecine ilişkin söylemleri” etkili oldu.
İddialara göre milliyetçi oyları toplama arayışına giren Başbakan RecepTayyip Erdoğan , strateji değişikliğine gitti ve partide milliyetçi söylemlere hız verildi. Erdoğan, süreç içerisinde uzun bir süre kullanmadığı “Teröristbaşı” gibi ifadeleri yeniden kullanmaya başladı, PKK’ya yönelik sert söylemlere gidildi; kamuoyuna “çözüm sürecinde hiçbir pazarlık ve taviz yok” mesajları verildi. Gezi Parkı eylemleri için de, yoğun bir şekilde, “Eylemlerin demokratik tepki olarak ortaya çıktığı ancak kısa bir süre içerisinde AK Parti iktidarına karşı ayaklanmaya dönüştüğü, eylemlerin ön sıralarında yasadışı örgütlerin yer aldığı, demokratik ve meşru yollardan yapılan hak aramalarına bir müdahalenin olmayacağı, Gezi eylemlerinin dış mihrakların işi olduğu, eylemlerle AK Parti hükümetinin devrilmesinin amaçlandığı, eylemlerin darbe provası olduğu ve Mısır’da gerçekleştirilen darbenin bir benzerinin Türkiye’de yapılmak istendiği” propagandası işlendi.
RAMAZAN YARADI
Ve bu yılın ikinci çeyreğinde düşen parti oyları, kısa bir süre içerisinde, yeniden %50 bandına yükseldi. Düşen oylarını yeniden kazanmak için Ramazan ayını oldukça önemseyen Başbakan Erdoğan, bakanlar ve milletvekilleri iftarlarda, Gezi eylemleri ile çözüm sürecini ön planda tutmuştu. Partide, oylardaki artış için “Ramazan ayının iyi değerlendirildiği” belirtiliyor.

Bir yanıt yazın