CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, “İslam kardeşliği” hakkında akıl almaz sözler sarf etti…

Kendisini iki gün alıkoyan teröristlerden ‘genç arkadaşlar’ diye söz ederek büyük tepki çeken CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün bu kez de “İslam kardeşliği”ne hakaret etti.
Çözüm sürecinin sonunda barış geleceğine inanmadığını ifade eden Aygün, sürece ilişkin kaygılarını şöyle özetledi:
“Barış deniyor ama demokrasi denmiyor. 1 Mayıs’ta neler olduğunu gördünüz, 4. yargı paketi çıktı öğrenciler hala hapiste. Ben AK Parti’ye güvenmiyorum, BDP’li siyasetçi dostlarımızın samimiyetle uğraştığını düşünüyorum ama barış geleceğine inanmıyorum. Kan akmaması, silahların susması sonuna kadar desteklenmeli ama bunun kalıcı bir barış olması için demokrasi şart.”

 

“ALEVİLER BİR ULUSTUR”
Alevilerin çözüm sürecine dair tarihten gelen haklı kaygıları olduğunu ifade eden Aygün, “Barış denen bu süreç Alevilerin dışlandığı, hedef alındığı bir süreçle birlikte yürüyor. Türkiye’nin 15 milyonluk bir ulusu olan Alevileri dışlayarak bir barış olmaz” dedi. Aygün, Hacaloğlu’nun “Aleviler ulus mu” sorusunu “Bizim dedelerimiz ‘biz ne Türk ne Kürt’üz Aleviyiz’ derler. Aleviler bir ulustur” diye cevapladı.
“İSLAM BAYRAĞI KAN VE GÖZYAŞI GETİRİR”
Aygün “İslam Bayrağı altında olmak, İslam Kardeşliği” size neyi çağrıştırıyor sorusuna ise şöyle cevap verdi;
“Sadece Aleviler için değil, demokrat, seküler, laik, bütün kesimler için İslam bayrağı sloganı açık bir tehdittir. Eğer bir kardeşlik olsaydı 1984’ten bu yana Türkler de Kürtler de Müslüman olduğu halde bu savaşın olmaması gerekirdi. Son 30 yıllık PKK’nın yürüttüğü terör hareketi ya da iç savaş adına her ne dersek İslam bayrağını denen şeyin toplumları birleştirmediğini ortaya koyuyor. Bütün katliamlarda bence Hem Anadolu’da hem de Ortadoğu’da  İslam bayrağı sadece kan ve göz yaşı getirmiştir. Bir yalandan ibarettir.

 

Bir yanıt yazın