Türk havacılık sanayi açısından önemli olan ilk HÜRKUŞ 2017 yılında teslim edilecek…

  • Dört uçuşunu başarı ile tamamlayan HÜRKUŞ önümüzdeki iki yıl boyunca uçarak test edilecek.
  • İlk HÜRKUŞ uçağın 2017 yılında, kalan 14’ü de 2018 yılında teslim edilecek.
  • TUSAŞ Başkanı Ertem: Bizim 4 büyük rakibimiz var. Bunlar İsviçre, ABD, Brezilya ve Kore uçaklarıdır.
  • “Artık bizde HÜRKUŞ’la dünyada ciddi rakip olacağız.”
  • Motorunun yerli olmadığıyla ilgili: Bu segmentteki uçakların motorunu dünyada sadece Kanadalı bir firma üretiyor.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem , HÜRKUŞ’un seri üretimi konusunda alınan kararın Türk havacılık sanayi açısından çok önemli olduğunu belirterek, “İlk HÜRKUŞ, sözleşmeyi takiben dördüncü yılda verilecek. Kalan 14’ü de takip eden yıl içinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.” dedi
Hava Kuvvetleri Komutanlığı için seri üretimine karar verilen Türkiye’nin ilk temel eğitim uçağı olan HÜRKUŞ uçuş testlerine 29 Ağustos 2013’te başladı. Halen dört uçuşunu başarı ile tamamlayan ve önümüzdeki iki yıl boyunca uçarak test edilecek HÜRKUŞ, şartları karşıladığını gösterdiğinde Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Avrupa Havacılık Emniyeti Kurumundan (EASA) tip sertifikası almış olacak. Alınan üretim kararı ile de bir yandan prototipler denenirken diğer yandan seri üretim süreci başlayacak.
TUSAŞ Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem, Türkiye’nin ilk temel eğitim uçağı olan HÜRKUŞ’un geliştirme programının, mart 2006’da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma ile başlatıldığını söyledi.
Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 26 Eylül 2013 tarihindeki toplantısında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 15 adet yeni nesil temel eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla TUSAŞ ile HÜRKUŞ uçaklarının seri üretimi için sözleşme görüşmelerine başlanması kararı alındığınıanımsatan Özcan, devletin Türk sanayisine olan bu güveninin kendileri için büyük gurur kaynağı olduğunu belirtti.
Ertem, sözleşmenin 2013 bitmeden imzalanması durumunda ilk HÜRKUŞ uçağının 2017 yılında, kalan 14’ünün de 2018 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edileceğini bildirdi.
HÜRKUŞ’un maliyetinin henüz belirlenmediğini anlatan Ertem, “Ama dünyada bu tür uçaklar, içindeki elektronik cihazlara bağlı olarak 10-12 milyon dolar bandında dolaşıyor. Biz de rekabetçi olmak açısından bu rakamlar arasında olmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.
DÜNYADA 4 RAKİBİMİZ VAR
HÜRKUŞ’a yurt dışından da ilgi olduğunu, şu anda 2 ülkede ihaleye girmek için hazırlık yaptıklarını belirten Ertem, şöyle konuştu:
“Buna benzer savunma ürünlerinde herkes öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın sipariş vermesini bekliyor. Son yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde bu sipariş verildi, dolayısıyla bu bizim için güzel fırsat olacak ve bizi yurt dışında güçlendirecek. Bizim 4 büyük rakibimiz var. Bunlar İsviçre, ABD, Brezilya ve Kore uçaklarıdır. Artık biz de bundan sonraki her ihaledeHÜRKUŞ’la bu firmaların en ciddi rakiplerinden olacağız.”
HÜRKUŞ’un motorunun yerli olmadığı şeklindeki değerlendirmeleride yanıtlayan Ertem, “Bu segmentteki uçakların motorunu dünyada sadece Kanadalı bir firma üretiyor. İsviçre, ABD, Brezilya ve Kore uçaklarının motorları da Kanada firmasından temin ediliyor.” dedi.
Seri üretilecek 15 uçak ile artık Türk Hava Kuvvetleri’nde F-16 savaş uçağı pilotlarının Hürkuş’ta eğitim göreceğini anlatan Ertem, bu eğitim ihtiyacının yerli sanayi tarafından karşılanmasının son derece önemli olduğunu kaydetti.
-Adını Vecihi Hürkuş’tan aldı-
Adını, Türk havacılık tarihinin en önemli pilotlarından Vecihi Hürkuş’tan alan uçak, tamamen Türk mühendisler tarafındangeliştirildi.
Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi’nin sertifikasyon gereksinimlerinin yanı sıra diğer ilgili sivil ve askeri standartlar göz önünde bulundurularak tasarlanan HÜRKUŞ’un performans özellikleri şöyle:
Maksimum seyir hızı: 574 km/saat
Maksimum tırmanma hızı: 4.370 ft/dakika (22 m/s)
Azami servis irtifası: 34.700 ft (10577 m)
Havada kalma süresi 4 saat 15 dakika
Maksimum menzil 1478 kilometre
Kalkış mesafesi 489 metre
İniş mesafesi 593 metre
g limitleri +7/-3,5 gram

Bir yanıt yazın