Kültür ve Turizm Bakanlığı , Telif Hakları Yasası’nda yapılacak değişiklik ile radikal kararlar almaya hazırlandığı ifade edildi. 
Sabah‘ın haberine göre, artık Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden ya da mail ortamından şarkı ve film paylaşımı yasaklanacak.
İnternette bunu yapan artık yanacak!Paylaşanları ise robot yazılım yakalayacak.Yasayı ihlal edene 2 bin TL’ye kadar para, CD çoğaltana ise 4 yıla kadar hapis cezası verilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik , Telif Hakları Yasası’nda yapılacak değişiklik ile telif hakkının daha fazla garanti altına alınacağınıbelirtti.
Twitter ve Facebook üzerinden her gün milyonlarca şarkı ve film paylaşımı yapılıyor. Kütür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, yapılacak yasal düzenleme ile Türkiye’de sınırı hiç çizilmeyen bir alanın sınırlarını belirleyecek.
Paylaşım serbest dönemini bitirerek, eser sahiplerinin haklarını internet üzerinden de koruyacak.Çalışmanın bir benzeri Fransa’da bulunuyor, ancak Türkiye’de yapılan değişikliğin, kapsadığı alan ve getirdiği yenilik ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyacağı bildirildi.

Bir yanıt yazın