Protesto gösterileri Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı ve Harbiye’de yoğunlaştı ve buralarda polisin müdahalesi daha sert oldu.

Protesto gösterileri Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı ve Harbiye‘de yoğunlaştı ve buralarda polisin müdahalesi daha sert oldu. Gece saat 01.00 sıralarında Kurtuluş,HalkalıTeşvikiye, Kartal ve Fulya başta olmak üzere İstanbul genelinde pek çok semtte protestoya destek eylemleri yapıldı. Gece evlerinden sokaklara inen vatandaşlar, Türk Bayraklarıyla yürüyerek Gezi Parkı protestosuna tencere ve tavaları birbirine vurarak destek verdi. Vatandaşlar eylemleri sırasında cep telefonları ile çektikleri görüntüleri basın ile paylaştı.

İstiklal Caddesi’nde polise taş, şişe, bıçak ve havai fişek atan göstericiler, tazyikli su ve biber gazıyla dağıtıldı
CHP İstanbul Milletvekili Tanal: Sıkı yönetimde, olağanüstü halde bu olmadı. Halk bunun gereğini yapacaktır”
Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde polise taş, şişe, bıçak ve havai fişek atan göstericiler, tazyikli su ve biber gazıyla dağıtıldı.
Ara sokaklardan İstiklal Caddesi’ne gelen göstericiler, caddenin farklı noktalarında barikatlar oluşturdu. Göstericiler, polis ekiplerine taş, şişe, bıçak ve havai fişek attı. Polis de göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericiler polise taş atmayı sürdürdü.
İstiklal Caddesi’ne getirilen iş makinelerinin yardımıyla barikatlar kaldırıldı. Olaylar sırasında bazı polis ve göstericiler yaralandı. Göstericilerden bazıları gözaltına alındı.
Müdahale sırasında polisin attığı bir gaz bombasının İstiklal Caddesi’nde tadilat yapılan bir binaya düşmesi sonucu yangın çıktı. Yangın, polis ekiplerinin TOMA aracıyla yaptığı müdahaleyle söndürüldü.
İstiklal Caddesi’ndeki olaylarda bir polis, atılan taşın isabet etmesi sonucu başından yaralandı.

CHP’li Tanal, iş makinesinin önüne geçti
Olaylar olduğu sırada İstiklal Caddesi’ne gelen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, polisin müdahalesi esnasında bir süre orada bir yetkili aradı.
Yüzünde gaz maskesi bulunan Tanal’ın, maskeyi çıkardığında gazdan etkilendiği görüldü.
Tanal, burada yaptığı açıklamada, şu anda adeta bir diktatör rejiminde yaşanacak olayların yaşandığını savunarak, şunları kaydetti:
“Diktatörlerin tamamı meydanlardan korkarlar. Meydanlardan korkan diktatörlerin tamamı sonunda ülkelerini terk etmiş, kaçmışlardır. Bu atılanlar halka atılıyor. Halkına bu kadar zulmeden, halkından korkan, biber gazı sıkan, bomba atanlar diktatörlüklerde olur ki, bunu da şu anda Taksim’de görüyoruz. Sıkı yönetimde, olağanüstü halde bu olmadı. Halk bunun gereğini yapacaktır. Ben de gazdan etkilendim. Maske aldım, maskeyle dolaşıyorum. Mumla yetkili amir arıyorum.”
Tanal, göstericilerin kurduğu barikatı temizlemek üzere caddeye giren bir iş makinesinin önüne geçerek, “Ne yapıyorsun, yapma” şeklinde tepki gösterdi.
Mahmut Tanal, çevresindekilerle tartışan polislere de tepki gösterdikten sonra Taksim Meydanı’na gitti.
Tanal, bir grup eylemcinin Taksim Meydanı’na yaklaştığını görünce, “Taksim bizim, İstanbul bizim” diye bağırdı.
CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi de yaşananların tam bir faşizm olduğunu savunarak,şöyle devam etti:
“Faşizmin bütün uygulamaları, denemeleri gecenin bu saatinde dahi devam ediyor. Hükümet hala bu sürece seyirci kalmış durumda. Buradaki insanlar daha önce başka ülkelerde olduğu gibi demokratik tepkilerini koyuyorlar. Çok farklı siyasal görüşteki insanlar bir aradalar. Burayı korumak, şehri sahiplenmek ve kendilerine rağmen burada kararların alınmasına karşı bir direniş gösteriyorlar.”
Taksim Meydanı’na gelen CHP’liler arasında İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz’ün de yer aldığı görüldü.

Dolmabahçe’deki eylem
Bu arada, Dolmabahçe’de toplanan bir grup da yolu bir süre trafiğe kapattı.
Çeşitli sloganlar atan gruptakiler, yoldan geçen İETT otobüslerini durdurdu. Çevik kuvvet ekiplerigruba müdahale etti. Yaşanan arbedede gruptan bir kadın biber gazından etkilenerek baygınlık geçirdi.<br /> Öte yandan, Taksim’de polis müdahalesinin ardından ara sokaklarda gruplar halinde yeniden toplanan bazı göstericiler, Taksim Gezi Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Polis ekipleri de barikatlarla çevrili parkın önünde set oluşturdu. Polis, meydandaki vatandaşları ve gazetecileri de buradan uzaklaştırıyor.

Bir yanıt yazın