Yenikapı ‘da geçtiğimiz ay başlayan meydan inşaatı tüm hızıyla sürüyor.  1. etabı süren inşaatta önce deniz dibi taşla doldurulacak. Proje tamamlandığında İstanbul’un 1 milyon kişi kapasiteli bir miting alanı olacak.  Habertürk’ün haberine göre, Yenikapı sahilinde geçtiğimiz ay başlayan “Meydan Düzenlemesi 1. Etap İnşaatı” kapsamında bir platform üzerine kurulan kepçe, denize taş yığmaya başladı. Bu taşların üzerinden meydan alanının mendireği olacak iki kilometre uzunluğunda yol geçecek. Kayalardan temizlenen deniz tabanına daha sonra taş dökülecek ve temellerin sudan aşınması önlenecek. Ardından deniz üzerine meydanın mendireği olacak 2 kilometre uzunluğunda bir yol inşa edilecek. 30 milyon 881 bin TL bedelle ihale edilen 1. etap inşaatının 300 günde tamamlanması bekleniyor. Kullanılacak tüm iş makineleri ve diğer ekipmanlar denizden gemilerle taşınacak. Projenin 2. etabında ise temeller atılacak ve denizin doldurulması çalışmaları başlayacak. Çalışmalar sona erdiğinde Yenikapı sahilinde, 518 bin metrekaresi dolgu, tam 715 bin metrekare büyüklüğünde bir miting, gösteri, konser ve yeşil alan olacak.

Yenikapı’da bulunan proje alanı “İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı” olarak tasarlandı ve Yenikapı İDO İskelesi ile Kennedy Caddesi arasındaki sahil şeridi doldurularak inşa edilecek.
 
* Miting, konser veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 700 bin ile 1 milyon kişi kapasiteli mekan yer alacak.
* Alanda 2.200 araç kapasiteli açık otopark, 760 otobüs kapasiteli açık otopark olacak.
* 715 bin metrekarenin 450 bin metrekaresi yeşillendirilerek, park olarak hizmet verecek.
* Meydanda bir sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri için kulübeler, kafe, büfe, restoran ve sergi alanları ile ahşap iskeleler ve engelli locaları olacak.
* Meydanın altına, 2.5 milyon nüfusun atıksuyunun arıtılacağı “İleri Biyolojik Arıtma Tesisi” kurulacak.

Bir yanıt yazın