Suriye’nin başkenti Şam’ın Guta bölgesinde geçen çarşamba yaşanan kimyasal saldırının ardından bu ülkeye uluslararası askeri müdahale sesleri gürleşti.

  • Davutoğlu, John Kerry ile iki kez telefonda görüştü.
  • Davutoğlu: Bu durumda Gönüllü Ülkeler Koalisyonu onu durduracaktır.
  • Rusya ve Çin’in karşı çıkması nedeniyle bir tavır alınamazsa, Esed’e karşı elimiz kolumuz bağlı kalmayacaktır
 
 
ESED’İ DURDURURUZ: Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye yönetiminin kimyasal teftiş için BM denetçilerine kapıları açmaması durumunda,“Gönüllü Ülkeler Koalisyonu’nun Esed’i durduracağını” söyledi.
ŞAM İNADI BIRAKTI:  Suriye’nin Dostları grubu üyesi 11 ülkenin BM dışı askeri müdahale tehdidi artınca, Esad rejimi, Guta’daki saldırıdan dört gün sonra uluslararası denetçilere izin verdi.
Suriye’nin başkenti Şam’ın Guta bölgesinde geçen çarşamba yaşanan kimyasal saldırının ardından bu ülkeye uluslararası askeri müdahale sesleri gürleşti. İtalyan La Repubblica gazetesine konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna Savaşı sırasında Srebrenica katliamı sonrası oluşturulan ‘Gönüllü Ülkeler Koalisyonu’nun Sırp hedeflerini bombalamasını hatırlattı. Davutoğlu şunları söyledi:
KİM YAPTI, ARAŞTIRILMALI
“Gerçek şu ki Suriye’de kimyasal silah kullanıldı. Yoksa bu kadar ölü toplu halde olmazdı. Ama önemli soru, bunu kimin yaptırdığı. Bunu anlamak için BM’nin yerinde, ayrıntılı bir denetimde bulunması gerek. BM müfettişlerine tam erişimin sağlanmasını istiyoruz. Esed buna izin vermezse, bu tamamen onun sorumluluğunda olacaktır. Bu durumda Gönüllü Ülkeler Koalisyonu onu durduracaktır.”
ELİMİZ BAĞLI KALMAYACAK
Davutoğlu önceki gün geç saatlerde ABD ’li mevkidaşı John Kerry ile iki kez telefonda görüştü. Edinilen bilgiye göre iki taraf şu görüşte mutabık kaldı: “Eğer BMGK’da Rusya ve Çin’in karşı çıkması nedeniyle bir tavır alınamazsa, Esed’e karşı elimiz kolumuz bağlı kalmayacaktır. Suriye halkının yanında olan ülkeler gerekenleri yapmak için uluslararası hukuka uygun başka girişimleri başlatmalıdır.”
Şam: Piknik gibi olmaz
Suriye Enformasyon Bakanı Ümran Zuabi, askeri müdahalenin “piknik olmayacağını” belirterek “Çok ciddi sonuçları olur. Ortadoğu’yu yakacak bir alev topu yaratır” dedi. Artan baskı üzerine Suriye yönetimi, günlerdir Şam’da bir otelde bekleyen BM denetçilerinin olay yerine gitmesine dün izin verdi. Rejim, bugün bölgede ateşkes uygulayacak. Rusya da bölgeyi kontrol eden muhaliflere, BM denetçilerinin güvenliğini sağlama çağrısı yaptı. Bir ABD yetkilisi ise AFP’ye,“Suriye’nin kararı muteber değil, çünkü çok geç alınmış bir karar”dedi. Kimyasal silahlarda kullanılan maddeler birkaç gün içinde etkisini yitiriyor ve onları saptamak zorlaşıyor.  AP’ye konuşan bir ABD yetkilisine göre rejimin kimyasal silah kullandığına ilişkin “çok az kuşku” var.
İncirlik Üssü masaya gelebilir
Suriye ile ilgili bugün iki kritik toplantı yapılacak. İstanbul’da bugün gerçekleşecek Suriye Dostları Çekirdek Grubu siyasi direktörler toplantısında Türkiye ’yi eski Şam Büyükelçisi ve Ortadoğu’dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ömer Önhon temsil edecek. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 11 ülkenin askeri yetkilileri ise Ürdün’de biraraya gelecek. Bu toplantıda Türkiye’yi 30 Ağustos’ta orgeneralliğe yükselecek olan Genelkurmay İkinci Başkanı Korgeneral Yaşar Güler veya Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Erdal Öztürk temsil edecek. Ürdün’deki toplantıda olası bir hava harekatında İncirlik’in kullanımının da ele alınabileceği belirtiliyor. Genelkurmay başkanları dün Ürdün’e gelmeye başladı.
Tepkiler sertleşiyor
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande: 21 Ağustos saldırısının kimyasal nitelikli olduğunu gösteren çok sayıda delil var. Hepsi, sorumlunun Suriye rejimi olduğuna işaret ediyor.
İngiltere Başbakanı David Cameron, “Ciddi bir yanıt vermek gerektiği konusunda ABD ile uzlaştık” dedi. Sunday Times’ın haberine göre Suriye’deki belli hedefler, 24 ila 48 saat boyunca füzelerle vurulabilir.
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres: Suriye’den kimyasal silahların çıkarılması için ortak çaba sarfedilmesi gereken zaman geldi. Bunu yapmak çok maliyetli olabilir, ama yapmayıp silahları orada bırakmak daha da maliyetli.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu: Parmağımızla Suriye’nin nabzını tutuyoruz. Gerekirse o parmakla tetiğe de basarız.
Önde gelen Rus milletvekili Aleksey Puşkov: Obama, Suriye’de emin adımlarla savaşa doğru ilerliyor. Tıpkı zamanında George W. Bush’un Irak’ta yaptığı gibi. Gayrimeşru savaşı başlatırsa Obama, Bush’un bir klonu haline gelebilir.
İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Mesud Cezayiri: ABD kırmızı çizgiyi aşarsa, bunun Beyaz Saray için ağır sonuçları olur.
 
El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi: Katliamın intikamını alacağız. Şam’da halkımızı vuran her kimyasal roketin bedelini Alevi köyleri ödeyecek.

 

Bir yanıt yazın