Muhalif kaynaklar Lübnan’da 2 THY pilotunu kaçıran ‘İmam Rıza’nın Ziyaretçileri’ isilmi örgütün sahte olduğunu söylüyor.

Muhalif kaynaklara operasyonunun arkasında Suriye istihbaratı var.
Kaçırmayı gerçekleştiren kişi Enis Nakkaş isimli şahıstır.
Ankara, Suriye, İran ve Lübnan lı aşiretler nezdinde sessiz bir diplomasi başlattı.

Lübnan’da iki THY pilotunun kaçırılmasının ardındaki sır perdesi yavaş yavaş aydınlanıyor. Suriye’deki muhalif kaynaklar geçtiğimiz yıl kaçırılan 9 Lübnanlı Şii’nin serbest bırakılması için eylemi üstlenen İmam Rıza’nın Ziyaretçileri’nin paravan bir örgüt olduğunu açıkladı. Star’ın Muhaliflere dayandırdığı habere göre kaçırma eylemini gerçekleştiren bizzat Suriye istihbaratı Muhaberat. Pilotların takas edilmek istendiği 9 Lübnanlı Şii hakkında da bilgi veren kaynaklar Lübnanlı rehinelerin, Asifeti Şimal (Kuzey kasırgası) Tugayları elinde oldukları ve Azaz kasabasında tutulduklarını belirtti.

Bir rehine Esad bombardımanında can verdi

Muhalif kaynakların verdiği bilgiye göre Lübnanlı rehinelerden biri Esad bombardımanı sırasında öldü. Kaynaklar pilotların, Şam rejimi ile 8 Lübnanlı rehineye karşılık 120 kadar Suriyeli muhalif kadın tutuklunun takas pazarlıkları sürerken gerçekleşen eylemin zamanlamasına dikkat çekti.

‘Kaçıranlar Hizbullah’ın Tasfiye birimi’ iddiası

Öte yandan Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Malik El Kürdi de, kaçırılan iki Türk pilotun Hizbullah’ın “Tasfiye” biriminin başındaki Enis Nakkaş tarafından kaçırıldığını söyledi. Pilotlara karşılık takas teklifine konu olan 9 Lübnanlının ellerinde olduğunu doğrulayan Kürdi, rehinelerin ÖSO tugay komutanlarından Amir Dadih’in elinde olduğunu belirtti. Kürdi esirleri elinde tutan tugayın Asifeti Şimal olduğu bilgisini doğrulayarak “Kaçırmayı gerçekleştiren kişi Hizbullah’ın adam öldürme ve suikast birimi “Tasfiye”nin başına yeni atanan Enis Nakkaş isimli kişidir” diye konuştu.

Kaçırılan pilotlar için sessiz pazarlık

Ankara, Beyrut’ta kaçırılan iki Türk pilotun serbest kalması için perde arkasında Suriye, İran ve Lübnanlı aşiretler nezdinde sessiz bir diplomasi başlattı. Milliyet’in haberine göre, stratejinin ilk ayağı, konuyu ‘gündemden düşürmek.’ Çünkü Dışişleri yetkililerine göre kaçırma vakalarında pazarlıklar, düşük profilli giderse daha hızlı sonuç veriyor. Son 11 yılda 158 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kurtarıldığını belirten yetkililer, THY pilotları için MİT ve Dışişleri’nin ‘back channel’ adı verilen perde arkası müzakereleri yürüttüğünü belirtti.

Beyrut’ta kaçırılan iki Türk pilotun akıbeti, MİT ve Dışişleri’nin son iki gündür resmi Lübnan hükümeti, ülkenin önde gelen aşiretleri, Lübnan’da nüfuz sahibi olan İran ve Suriyeli muhalifler üzerinden yürüttükleri resmi ve dolaylı müzakerelere göre şekillenecek.

Bir yanıt yazın