İstanbul ve Ankara’da 270 esnaf mağduriyetlerini yargıya taşıdı, göstericiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

 

  • Gezi Parkı olaylarında büyük zarara uğrayan esnaf sorumlulardan hesap sorulmasını istiyor.
  • İstanbul ve Ankara ‘da 270 esnaf mağduriyetlerini yargıya taşıdı, göstericiler hakkında suç duyurusunda bulundu.
Gezi Parkı olaylarının maliyeti ağır oldu. Marjinal gruplar hem İstanbul’da hem de Ankara’da işyerlerinin camlarını kırdı, duvarlarını tahrip etti. Olayların ardından işyerleri zarar gören 270 esnaf, eylemciler hakkında suç duyurusunda bulundu.
En çok zararı Ankara’da olayların merkezi Kızılay esnafı gördü. Ankara’daki eylemler sebebiyle iş yapamayan, camları kırılan, taş ve molotof bombası atılarak dükkanları zarar gören esnaf yargıya başvurdu. Başkent’te 250’den fazla esnaf göstericiler hakkında suç duyurusunda bulundu.
Özellikle marjinal gruplar bir yandan polise molotof bombaları ve taşlarla saldırırken, bir yandan da bazı dükkanlar yağmalandı. Çok sayıda belediye otobüsü ve otomobil de olaylarda kullanılamaz hale geldi.
İstanbul’da ise 20 esnaf suç duyurusunda bulundu. Savcılığa sorumluların cezalandırılması için başvuran esnaf, saldırganların tespit edilmesini istedi.
Zarar gören esnafın yanı sıra eylemcilerin saldırıları sonucu yaralanan vatandaşlar da suç duyurusunda bulundu. Ankara’da eylemcilere tepki gösterdikleri ya da eylemlere katılmadıkları gerekçesiyle saldırıya uğrayan 70 kişi savcılığa başvurdu. Mağdur vatandaşlar arasında polisler deyer alıyor.
Diğer yandan Gezi olaylarını provoke ettikleri gerekçesiyle Ankara’da gözaltına alınan 23 kişi emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Bir yanıt yazın