Bankalar, kredi kartı limitini artırma yarışında

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Meclis’e gönderdiği Yeni Tüketici Kanunu taslağının yasalaşarak yılbaşından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor. Kart sahipleri dikkat! Bu oyuna kanmayın...

Zaman’dan Serkan Şahin’in haberine göre, 54 maddelik taslak, tüketimi kontrol altına almak ve tüketici haklarını korumak amacıyla özellikle bankacılık sektörünü ilgilendiren birçok kısıtlama içeriyor. Banka komisyonları ve kredi kartları konusundaki düzenlemelere göre bundan böyle bankalar komisyonları Bakanlık ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) sorarak belirleyecek ve müşterisine aidat almadığı bir kart da sunacak. Diğer taraftan kart sahibinin tüm kartlarındaki limiti maaşının 4 katını geçemeyecek. Eski limitler değişmezken yeni kredi kartı alımında bu sınırlamaya göre limit belirlenecek. Hal böyle olunca bankalar müşterilerini kaptırmamak adına müşterinin kredi limitinin tamamını kendi bankasında kullandırmak için yoğun kampanyalar düzenliyor. Yeni internet platformunun basına tanıtıldığı toplantıda konuşan Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar, “Hiçbir banka müşteri kaybetmek istemiyor. Limitleri artırıp kendine bağlamak istiyor. Müşterinin de bir dilekçeyle gidip limitini düşürmek istemesi zor.” değerlendirmesini yaptı. Yeni kanunun tüketimi azaltmak adına doğru bir karar olduğunu, ancak sektöre giriş yapan kendileri gibi yeni bankaların işinin zorlaştığının altını çizen Dildar, “Artık üniversite öğrencileri bile çok önem kazandı. Her yıl yüzlerce öğrenci 18 yaşına girerek kredi kartı alma hakkına kavuşuyor.” dedi. Fibabanka’nın, Garanti Bankası’nın Bonus sadakat programıyla anlaştığı bilgisini veren üst yönetici, bundan böyle rekabeti öğrenciler gibi yeni müşteri kesimleri üzerinde yoğunlaştıracaklarını ifade etti. Üç yıl önce Portekizlilerden Millenium Bank’ı alarak sektöre dönüş yapan Hüsnü Özyeğin, orta büyüklükte bir banka olmayı hedefliyor. Bu kapsamda 2013’te 25 milyon lira yatırım yapan Fibabanka şube sayısını 28’den 57’ye çıkardı. Yıl sonuna kadar 5 şube daha açmayı planlıyor. 6,5 milyar liralık bilanço büyüklüğüne ulaşan banka, 1.100 kişiye istihdam sağlıyor. Çalışanlarının yüzde 15’i yeni mezunlardan oluşuyor. Geçen yıl 46 milyon lira kâr açıkladıklarını bildiren Bekir Dildar, bu yıl da benzer miktarda kâr elde edeceklerini söyledi.

Bankanın internet sitesini 12 bin kişi kullanıyor. Microsoft ve Veribank ile 1 milyon dolar yatırım yaparak internet sayfasını yenilediklerini anlatan Fibabanka Genel Müdür Yardımcısı Emre Ergun da, tüketicilere arama motoru yoluyla kolay kullanım imkanı sunan bir site hazırladıklarını söyledi. Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tolgar Elverici ise artık bilgi ve tecrübenin çok çabuk rakiplere ulaştığını vurgulayarak “İnternette işlem yapanların yarısından fazlası bir arama motoru vasıtasıyla yapıyor. O nedenle arama ağırlıklı işlem yapan internet sitesi yeni müşteri kazandıracak.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın