ABD lideri Barack Obama 16 Mayıs’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Beyaz Saray ‘da ağırlayacak. Bu ziyaretle ilgili dikkat çeken detaylar bulunuyor.

Samanyolu Haber’e konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve BaşmüzakereciEgemen Bağış , Başbakan Erdoğan’ın Amerika’da bugüne kadarkilerden daha farklı şekilde ağırlanacağını belirtti. Eskiden Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarının oval ofiste hor görülerek, tepeden bakılarak karşılandığını belirten Bağış, Başbakan Erdoğan’ın ziyaretine büyük titizlikle hazırlanıldığını, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bundan gurur duyduğunu söyledi.

En ufak detayına kadar Beyaz Saray’ı hummalı bir çalışma içerisinde olduğunu ifade eden Egemen Bağış, bunun bizzat Başkan Obama’nın talimatıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Hiçbir zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir liderinin bu kadar büyük bir özenle karşılanmadığını söyleyen Bağış, “Bunu sorduğumuz zaman, ‘Biz sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’nı, İslam Birliği’nin önde gelen liderlerinden birini değilk, aynı zamanda küresel liderlerden birini ağırlamanın heyecanı içerisindeyiz’ diyorlar.” Şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın