Tefecilere yönelik operasyon şok yöntemleri gün yüzüne çıkardı.

Yüzde 500 faizle çalışan tefecilerin banka gibi dosya masrafı aldığı belirlendi.
Zanlılara ait 44 gayrimenkul ve 6 lüks arabaya da el konuldu.
Siirt ’te 13 kişiye 150 bin TL borç para verip, 750 bin TL kazanç sağlayan tefecilere yönelik operasyonda 8 kişi gözaltına alındı. Tefeci operasyonunda polisi şaşırtan detaylar ortaya çıktı. Tefecilerin para verdikleri kişilerden, bankaların dosya masrafı gibi kesintiler yaptıkları belirlendi.

2 MİLYON FAİZ BORCU

Bugün Gazetesi’nin haberine göre, bu kesintileri ‘çay-şeker parası’ diye adlandıran çetenin, yüzde 500 faizle verdiği borcu ödeyemez duruma gelenleri tehdit ederek evlerini bastığı tespit edildi.

Bu tuzağa düşen bir kişinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Mart’taki Siirt ziyaretinde konvoyun önünde intihar girişiminde bulunduğu ortaya çıktı. Siirt polisinin haziran ayında yaptığı operasyonda bir yıl içinde vatandaşa yaklaşık 2 milyon lira faiz borcu yükleyen 14 kişi gözaltına alındı.

TAPULARA EL KOYMUŞLAR

Zanlılara ait 44 gayrimenkul ve 6 lüks arabaya da el konuldu. İlk operasyonun ardından 7 aylık takip sonucunda ikinci çeteye operasyon düzenledi. 10 ayrı adrese eş zamanlı baskınlar sonucu 8 kişi gözaltına alındı.

Zanlıların üzerinden, borçlu kişilerden tehdit ve silah zoruyla alındığı tespit edilen; 10 gayrimenkul tapusu, 750 bin TL değerinde 13 senet, 19 bin lira, 26 bin lira değerinde 46 Cumhuriyet altını ile mağdurlara ait banka cüzdanları ile kredi kartları ele geçirildi.

10 bin liraya 300 lira kesinti

Belgeleri tek tek inceleyen polis, şebekenin banka gibi çalıştığını tespit etti. 10 bin lira borç verilen kişilerden 300 lira kesinti alan zanlıların, bunu bankaların dosya masrafına benzettiği ortaya çıktı.

Kesintiyi ‘çay-şeker parası’ olarak adlandırdıkları ortaya çıktı. Çetenin 1 yıl içerisinde 13 kişiye 150 bin lira borç verdiği ve 750 bin lira borçlandırdığı belirlendi.

Yüzde 500 faiz ile çalışan şebekenin, mağdurların evlerini ve işyerlerini bastığı, araçlarını zorla sattırdıkları, kira gelirlerine el koydukları tespit edildi. Tefecilik gelirini gayrimenkul ve altına yatıran çetenin mal varlıklarına el konuldu. Zanlılar, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Bir yanıt yazın