ABD istihbaratının bireylerin internet hareketlerini nasıl izlediğini deşifre etti.

Snowden yeni bir belge daha sızdırdı.
Böylece ABD ‘nin casus programı deşifre oldu.
Milyonlarca kişinin internet hareketleri takip altında.
30 günde 41 milyar kayıt tutulmuş.

Rusya ‘nın başkenti Moskova’nın Şeremetyevo Havalimanı’nda sığınma bekleyen eski CIA ajanı Edward Snowden , İngiltere’de Guardian gazetesiyle tekrar temasa geçerek ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) kullandığı “XKeyscore” casus yazılım programının sırlarını ifşa etti.

Bireyleri takip ediyor

İngiliz Guardian gazetesinin Haziran ayında ellerine ulaşan ancak düne kadar saklı tuttuğu belgelere göre, XKeyscore NSA’in en gizli programlarından biri ve internet sitelerinden izin almadan milyonlarca kişinin yazışmalarını, konuşmalarını ve kişisel bilgilerini içeren geniş bir veritabanını takip etme olanağı sağlıyor. NSA’in internetten istihbarat toplamak için geliştirdiği en geniş çaplı program olarak da tanıtılan XKeyscore ile e-posta adresi bilinmese de izlenmek istenen kullanıcının internette yaptığı her hareket, özel kimlik bilgileri dahil her şey toplanabiliyor.

 
XKeyscore’la ilgili 2008 tarihli bir sunumun “XKeyscore nerededir?” başlıklı sayfasında yer alan haritada programın özellikle Avrupa ve Ortadoğu’da yoğunlaştığı görülüyor. Kırmızı noktaların en çok olduğu yerlerden biri de Türkiye.

‘Başkan’ı bile izleyebilirim’ demişti

Hürriyet’te yer alan habere göre son dökümanlar Snowden’ın 10 Haziran’da Guardian gazetesinin yayınladığı ilk video röportajındaki tartışmalı sözlerini de açıklamış oldu. Snowden, “Oturduğum yerden eğer kişisel e-postam varsa, herhangi birini senden ya da senin hesabından, federal hâkime hatta Başkan’a kadar herkesi izlebilirim” diyordu.

1 ayda 41 milyar kayıt

Snowden’ın sızdırdığı 32 sayfalık yeni sunuma göre NSA, dünyadaki bütün e-posta yazışmalarını, Google, Yahoo gibi siteler üzerinden yapılan tüm aramaları XKeyscore adlı bir programla inceleyebiliyor. XKeyscore, size hedeflenen kişinin internetteki neredeyse bütün aktivitelerinin dökümünü veriyor. Sisteme sadece bir e-posta adresi girerek, o postayla ilgili bütün yazışmalara, o e-postayla bağlantılı tüm aramalara ulaşabiliyorsunuz. Ve belirlenen sitelere giren herkesin IP adresini elde edebiliyorsunuz. Ayrıca programın farklı dillerdeki yazışmaları çevirme kabiliyeti de var. Geçen yıl sadece 30 günlük bir dönemde sistemin 41 milyar kayıt tuttuğu belirtiliyor.

Rusya ne yapacak?

Son belgelerle Snowden, Rusya’dan sığınma talebine olumlu cevap alabilmek için Devlet Başkanı Putin’in “Bundan böyle ABD’ye zarar verecek faaliyete bulunma” uyarısına “Tamam” sözünü sadece iki hafta tutabildi. Moskova’nın hamlesi merakla bekleniyor.

Bir yanıt yazın