Oto piyasasına çeki düzen vermek için otomobil yasası çıkartılmasının ardından Türkiye’de üretim yapacak firma sayısı belirlenecek. Bu firmaların ürettiği araçların dışında araç satılamayacak. Lüks otolara ise kota getiriliyor.
274064_otomobil-ikinci-elTürkiye’de üretim yapan beş otomobil firması onun yaklaşık iki katı da ithalatçı firmanın piyasaya sürdüğü yirmi markanın farklı modeli satılıyor. Araçların standartlarını firmalar belirliyor. Bu da otomobillerin fiyatlarını oluşturuyor. Ancak üretimde her firma kendi standardını kendisi belirliyor. Bu da tam bir karmaşa yaşanmasına neden oluyor.Gazeteport’ta yer alan habere göre, Hükümet bu karmaşanın önüne geçmek, fiyatları düşürüp standartları yükseltmek için çalışma başlattı. Bu amaçla özel bir firmaya araştırma yaptırıldı. Firmanın ön raporu Başbakanlığa ulaştı. İlk etapta Başbakan’ın da beğendiği bu raporun ana hatları önümüzde günlerde uygulamaya konulacak.
OTOMOBİL YASASI ÇIKARTILACAK
Buna göre önümüzdeki günlerde meclisten geçirilecek yasa ile Türkiye’de otomobil üretimine standart getirilecek. Bu standartlarla otomobil üretecek şirketlerin sayısı dörde veya beşe indirilip ithalat da yasaklanacak. Yani Türkiye’de otomobil satmak isteyen bir firma Türkiye’de üretim yapmak zorunda olacak. Belli bir yıl üretim izni alan firmalar, ürettikleri araçlarla Türkiye’nin otomobil ihtiyacını karşılayacaklar. 
ÜRETİM AVANTAJI VATANDAŞA YARAYACAK
Firmaların üretim standartları yasa ile belirlendiği, rekabet yapacağı firmalar azaldığı için fiyat ucuzlayacakKalite artacak. Yedek parçada yaşanan karmaşa ortadan kalkacak. İthalat yasaklanacağı için üretim yapan firmanın pazarı büyüyecek.  2012’de yaklaşık % 10 düşüşle 777 bin oto satan Türkiye’de üretim yapan firmaların pazarı büyüyecek.
LÜKS OTOYA KOTA GELİYOR
Türkiye’de üretim yapmayan ancak satışları üretim yapan firmaları imrendiren Mercedes, Wolkswagen, Peugeot gibi markalar piyasadan silinecek. Ancak bu süreç içinde en azından bir Alman markasının Türkiye’de üretime yönelik fabrika açarak bu pazara gireceği tahmin ediliyor. Buna karşılık lüks otoya da kota geliyor. Türkiye’de de müşterisi olan Lamborghini, Porsche, gibi araçlar her yıl belirlenen kotaya göre ithal edilecek. Bu araçlara da yüklü miktarda vergi getirilecek.

Bir yanıt yazın