Laçiner: İkinci bir Habur riski var; PKK süreci kendilerince büyük bir son vuruş yapabileceği ana kadar güçlenme aracı olarak görüyor.

  • Sedat Laçiner ‘den terör örgütü PKK ‘ya dair çarpıcı tespitler…
  • ‘PKK hiçbir zaman silah bırakmayacak.’
  • ‘İkinci bir Habur riski bulunuyor.’
  • ‘Örgüt daha büyük bir hazırlık yapıyor kendince.’
  • ‘Süreci istismar ederek çok daha ileri bir safhaya geçmeyi hedefliyorlar.’
  • ‘Türkiye PKK konusunda çok ciddi bir testten geçecek.’
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, terör örgütü PKK’nın üst yönetimindeki Murat Karayılan ile Cemil Bayık değişimini değerlendirdi. Örgüt yönetimindeki değişim meselesinin çok abartılması gerektiği kanaatinde olmadığını dile getiren Laçiner, Karayılan ile Bayık arasında, Öcalan arasında çok büyük farklar olmadığına dikkat çekti.
“DAĞDA SİLAHLI ADAM SAYISINDA ARTIŞ VAR”
Örgütün genel olarak tabloya bakıldığı zaman, süreci daha büyük bir çatışma için bir araç olarak, bir güçlenme dönemi olarakdeğerlendirdiğini anlatan Sedat Laçiner, şöyle devam etti: “Güçlenme dönemi olarak değerlendiriyor ve bir taktik olarak görüyor. Kendilerince bir büyük son vuruş yapabilecekleri ana kadar, güçlenme aracı olarak görüyorlar. Dağda silahlı adam sayısında artış var ve çatışmaya dönük hazırlıklar var. Son değişikliğe bakıldığı zaman burada Öcalan’ın örgüt yönetimini, eşbaşkanlıkla çeşitli kişiler arasında paylaştırdığını görüyoruz. Karayılan’ı askeri kanada kaydırdığını görüyoruz. Böyle gücü kendince dağıtarak örgüt yönetimindeki etkisini sürdürme arzusu var bir oranda. PKK’ya hakim olma, orayı yönetme arzusu var.”
“SİLAHSIZ SİYASET KONUSUNDA OLUMLU BİR ADIM YOK”
Örgüte bakıldığı zaman üzerinde durulması gereken noktanın ise silahsız siyaset olduğunun altını çizen Laçiner, “Silahsız siyaset konusunda olumlu bir adım olmadığını söyleyebiliriz. Bayık’ın eşbaşkanlığa getirilmiş olması da bunun çok net bir kanıtı. Biz Karayılan’ı katı olarak değerlendirirken ondan çok daha katı olarak bilinen bir ismineşbaşkanlığa gelmiş olması; aslında örgüt yönetiminde silahlı mücadelede herhangi bir gevşemenin, yumuşamanın olmadığını kanıtlıyor” diye konuştu.
“SİLAH HİÇBİR ŞEKİLDE BIRAKILMAYACAK”
PKK’daki değişimin çözüm sürecine etkisinin sorulması üzerine Laçiner, şunları söyledi: “Süreç konusunda PKK’nın ben kararlı olduğunu düşünüyorum, kafasının karışık olmadığını düşünüyorum. Silah hiçbir şekilde bırakılmayacak, silahlı mücadele daha büyük, bir silahlı mücadele, çatışma gerekirse buna hazır olunacak. Bu konudaki duruş değişikliği olduğu kanaatinde değilim. O konuda atanan hem eşbaşkanlar hem de Karayılan, bunların hiçbirinde tereddüt söz konusu değil. Silahları bırakma zaten hiçbir zaman düşünülen bir şey değil. Sınırlar dışına çekilme konusunda da çok bir gelişme olacağı kanaatinde değilim. PKK’da herhangi bir yumuşama, sürece katkı verebilecek, bir silahsız siyasete katkı verebilecek herhangi bir gelişme söz konusu değil.”
“PKK SOKAĞA VE KIRSALA HAKİM OLMAYA ÇALIŞIYOR”
Laçiner, Habur riski olup olmadığına yönelik soruya da cevap verdi: “Habur riski var. PKK sokağa hakim olmaya çalışıyor, kırsala hakim olmaya çalışıyor. Devletin göstermiş olduğu jestler, PKK tarafından sokakta istismar ediliyor. İkinci bir Habur riski var. PKK batıdaki Taksim olaylarına benzer sokak olaylarıyla, meseleyi farklı bir boyuta da getirebilir. Seçimlere doğru gidildikçe; sonbahar tam bir test olacak o anlamda. Sonbahardan kışa doğru olan o periyotta, çok ciddi bir testten geçecek Türkiye PKK konusunda. PKK herhangi bir geri adım atmadı. Daha büyük hazırlık yapıyor kendince. Uluslararası ortam da arzu ettiği gibi olur ise süreci istismar ederek çok daha ileri bir safhaya geçmeye arzu ediyor.” 

Bir yanıt yazın