ABD’de 17 yaşındaki siyahi genç Trayvon Martin’i öldüren güvenlik görevlisi George Zimmerman’ın suçsuz bulunması ırkçılık tartışmasını alevlendirdi. Kararı protesto eden binlerce kişi sokaklara döküldü.

ABD’de Afro-Amerikan siyahi genç Trayvon Martin’i (17) öldüren beyaz-Hispanik güvenlik görevlisi George Zimmerman’ın (29) suçsuz bulunması kararının ardından, ülke genelinde özellikle Afro-Amerikalılar derin bir hayal kırıklığı yaşıyor. Tepkilerini protesto gösterileriyle dile getiren çok sayıda öfkeli Amerikalı, Zimmerman’ın suçsuz bulunmasını ‘ırkçılığa’ bağlıyor.

MALCOLM X PARKI

Gelişmelerin yeni bir sivil haklar mücadelesine dönüp dönmeyeceği tartışılıyor. Geçen yıl şubat ayında Zimmerman, o gün silahsız olan, kafasına tişörtünün kapşonunu geçirmiş şekilde ve elindeki poşette şeker ve içecekle eve giden Martin’i, polise şüpheli olarak bildirmişti. Polisin Zimmerman’dan Martin’i takip etmemesini istemesine rağmen, Martin’in arkasından gitmiş, çıkan tartışmada Zimmerman Martin’i kalbinden vurmuştu.

Afro-Amerikalı birçok kişiye göre mahkemenin kararı, ‘sistemin çöktüğünün’ göstergesi. Bunun yanında, Martin’in o gece kapüşonlu tişört giymesi ve ülkede kapüşonla dolaşan siyahilerin ‘tehlikeli’ görülmesi de bu kesimleri kızdıran konulardan. Bu nedenle kapüşon giyme eylemi de başlatıldı.

Sosyal paylaşım ağları üzerinden ‘Ulusal Karanlık Gün’ ilan edilerek, ülke genelinde gösteri yapılması çağrısında bulunuldu. New York’tan Los Angeles’a kadar binlerce Amerikalı, ‘Martin için adalet’, ‘Adalet yoksa barış yok’ diyerek yürüdü. ABD’nin başkenti Washington’da Malcom X Meridian Hill Park’ta buluşan bine yakın kişi, Afro-Amerikan toplumunun yoğun etkisi altında olan ‘U Street’ üzerinde yürüdü.

Hepimiz Martin’iz!

Yüzlerce Amerikalı Zimmerman’ı suçlu bulmayan jüri kararıyla ilgili hayal kırgınlıklarını ve kızgınlıklarını ‘Irkçı sistem Zimmerman’ı suçlu bulmadı, Martin için adalet’, ‘Hepimiz Martin’iz, tüm sistemin canı cehenneme,’ ‘Siyah adamı suçlamayı bırakın’ pankartları açarak seslerini duyurdu. ABD’de, siyahilerin gittiği 30 bini aşkın kiliseyi temsil eden Siyah Kiliseleri Ulusal Girişimi ABD Adalet Bakanlığı binası önünde, Zimmerman davası kararını protesto etti.

FBI: Kahraman kompleksi var

FBI ajanları Travyon Martin cinayetinden yargılanırken serbest bırakılan George Zimmerman ‘ırkçı değil’ sonucuna vardı. Konuyla ilgili kanıtları daha çok Zimmerman’ın yakınları ve dava tanıkları gibi bir çok kişiyle yapılan görüşmeleri dayanak gösteren federal ajanlar ve Sanford Detektifi Chris Serino’ya göre Zimmerman sadece biraz kahramanlık kompleksine sahip. Kanıtlar arasında Zimmerman’ın komşularının ırkçı olmadığına dair iddiaları da var.

Twitter’dan ‘kitle katliamı’ tehdidi

Trayvon Martin davasında jüri kararı beklenirken, Martin’in aynı yaş grubu destekçileri seslerini Twitter üzerinden duyurdu. Martin destekçisi bir genç twitter hesabında eğer Zimmerman jüri tarafından aklanacak olursa okuduğu lisede kitle katliamı yapacağını yazdı. Bir diğer genç ise karşı atak olarak Zimmerman’ın özgür kalması durumunda böyle bir kitlesel katliamı Zimmerman yöntemiyle defedeceğini yazdı.

Apartheid’den beter

Yapılan arştırmalara göre Güney Afrika’da apartheid rejiminden daha çok siyahinin tutuklu olduğu ABD’de de, Atlanta Eyaleti’nde baş papazlık yapan Dr. Raphael G. Warnock: ‘Martin öldü çünkü o ve diğer siyahiler insan olmaktan çok problem olarak görülüyor’ dedi. Zimmerman’ın kardeşi ve iş arkadaşlarının olay sırasında burnundan ve başından darbe gördü ve kendini korudu iddialarının üzerine adalet sistemi tartışmaları da gündeme geldi.

‘Sivil haklar’ davası açılabilir

ABD Adalet Bakanlığı, Trayvon Martin’i öldüren George Zimmerman’a karşı, ‘sivil hakların’ ihlaline yönelik federal dava açılıp açılmayacağını değerlendiriyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Zimmerman’a karşı, ‘sivil haklar suçu işlemeye’ yönelik federal dava açıp açılmaması konusunun ele alındığı belirtildi. Açıklamada, savcıların, davaya ilişkin kanıtların, federal yasalar altında herhangi sivil haklar ihlaline yönelik bir dava açılmasına uygun olup olmadığını değerlendirdiği bildirildi.

Bir yanıt yazın