İsrail’in özür dilemesinin ardından başlayan tazminat görüşmelerinin 2.sinde mutabakata varıldı.

Mavi Marmara saldırısıyla ilgili İsrail ‘in Türkiye’den özür dilemesinin ardından iki ülke arasında yürütülen tazminat görüşmelerinin ikincisindetaraflar taslak bir anlaşma metni üzerinde mutabakata vardı.
Ankara’da 22 Nisan’da gerçekleştirilen ilk görüşmeden sonra Kudüs’te yapılan ikinci görüşmeye, Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Müsteşar Yardımcısı Ömer Önhon başkanlığındaki heyet, İsrail adına ise Başbakan Binyamin Netanyahu’nun danışmanı Joseph Ciechanover ile Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Yaakov Amidror katıldı.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ikinci tur görüşme de ilk görüşme gibi olumlu ve yapıcı bir atmosferde geçti.
Görüşmeler sonunda iki tarafın da üzerinde mutabık kaldığı bir taslak anlaşma metni ortaya çıktı. Bununla birlikte, henüz açıklığa kavuşturulması gereken bazı hususların bulunduğu belirtildi.
Tarafların, gelecek günlerde bu hususları da açıklığa kavuşturmak suretiyle nihai bir mutabakata varmayı hedeflediği ifade edildi.
İsrail Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, “Görüşmelere katılan İsrail heyetinden aldığım ilk izlenim, görüşmelerin çok olumlu ve yapıcı geçtiği, belki de üçüncü bir görüşmeye gerek kalmayacağı yönündedir” dedi.

Bir yanıt yazın