Hava-İş sendikası, 15 Mayıs tarihinde greve gideceklerine ilişkin kararını Türk Hava Yolları yönetim binasına astı. THY yöneticilerine uzlaşı çağrıda bulunan Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, ”Eğer 15 Mayıs tarihi itibariyle uygulamaya koymadan bitirmek isteyen varsa herkesle masaya oturmaya, görüşmeye hazırız. Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil.” dedi.

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, 15 Mayıs günü greve gidileceğini bildirmesinin ardından grev tarihiyle ilgili kararlarını THY yönetim binasına asmak için geldi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve işten çıkarılan yaklaşık 30 işçiyle birlikte THY bahçesine giren Ayçin, kararı asmadan önce THY yöneticilerine uzlaşı çağrısında bulundu.

THY işletmesinin bütününde grev kararını açıkladıklarını belirten Ayçin, bunun tüm işçi sınıflarına hayırlı olmasını diledi. Başarılı bir grev olacağı konusunda hiçbir endişe taşımadıklarını söyleyen Ayçin, ”Bütün üyelerimizin katılacağı konusunda hiçbir endişemiz yok. Üyemizin iradesi ve bilgisi dışında alınmış hiçbir kararımız yoktur. Bu güne kadar yapılan tartışmalar, görüşmeler üyeden aldığımız mesajların yetkili organlarda ve kurullarda tartışılmasıyla varılan sonuçtur. O nedenle süreçle ilgili bir kaygı, endişe taşımıyoruz.” diye konuştu.

‘AMACIMIZ ÜZÜM YEMEK, BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL’

THY Yöneticilerine uzlaşı konusunda çağrıda bulunan Ayçin,  ”Eğer 15 Mayıs tarihi itibariyle uygulamaya koymadan bitirmek isteyen varsa yetkili, yetkisiz gönüllü gönülsüz bu sürece katkı sunacak kim varsa biz herkesle masaya oturmaya, görüşmeye hazırız. Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek hiç olmadı. O nedenle bu çağırımızın tüm ön yargılardan arınmış olarak can kulağıyla dinlenmesini istiyoruz. 15 Mayıs grev uygulama tarihidir ama bir son değildir. Siyasette 1 dakikanın, bir saatin, bir günün çok uzun süreler olduğunu biliyoruz. Eğer bu süre içerisinde bir çağrı söz konusu olur, masa etrafında uzlaşıyla bitirilmesi istenirse 305 arkadaşımızın işe iadesinin sağlandığı noktada bizde toplu sözleşmeyi rahatlıkla bitiririz.” ifadesini kullandı.  

 

THY çalışanları greve gidiyor

THY’nin başarısına da değinen Ayçin, uzlaşı sağlanırsa THY, şirketten hizmet alan kurumların, kuruluşların, yolcuların mağdur olmayacağını ifade etti. Ayçin, uzlaşı sayesinde şirketin yakaladığı başarı ivmesini düşüşe ve inişe geçmeden sürdüreceğini sözlerine ekledi.   

LOKAVT KARARI ALINMAYACAK
THY yazalı açıklama yaparak greve karşılık lokavt kararı alınmayacağını kaydetti. THY tarafından yapılan açıklamada, “Türk Hava Yolları’nın büyüme sürecinin artarak devam ettiği bu dönemde alınan grev uygulama kararının ne Şirketimize ne de çalışanlarımıza herhangi bir yarar sağlamayacağı açıktır. Türk Hava Yolları alınan grev kararına karşılık lokavt kararı almayacaktır. Türk Hava Yolları’nın faaliyetleri aksamadan sürecektir.” denildi.

Bir yanıt yazın