Keneden bulaşan ve ölüme yol açabilen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı TÜBİTAK’ın geliştirdiği aşıda ilk aşama tamamlandı ve sonuç başarılı oldu

Henüz laboratuvar çalışmalarının devam ettiği aşı, her şeyin yolunda gitmesi durumunda 3-5 yılda üretime hazır hale gelecek. Türkiye’nin KKKA virüsüne karşı geliştirdiği aşı, dünyada bir ilk olacak.

 
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, Türkiye’de keneden bulaşan KKKA hastalığı vakalarının mevsim itibarıyla görülmeye başladığını söyledi.
Torunoğlu, KKKA hastalığına karşı aşı geliştirme çalışmalarının sürdüğünü ve önemli sonuçlar elde edildiğini müjdeleyerek, bu alanda iki çalışma yürütüldüğünü dile getirdi. Birincisinde hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş kişilerden kan örnekleri alınarak antikor elde edildiğini anlatan Torunoğlu, bunun yeni hastalara verildiğini ifade etti.
Torunoğlu, ikinci çalışmanın ise TÜBİTAK ile yürütülen proje olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Bizim kurumumuzun da katkı verdiği bir proje yürüyor. KKKA virüsüne karşı bir aşı geliştirildi ama henüz daha laboratuvar ortamında. Henüz, insanlara kullanılabilecek hale gelmedi. Aşıgeliştirme çalışmalarında ilk aşama başarıyla sonuçlandı. Faz 1’i yapıldı, faz 2-faz3 çalışmaları yapılacak. Bunun daha 3-5 yıllık bir zamana ihtiyacı var. Şu anda başarılı yürüyor ama bu sezon elimizde henüz aşımız yok. Bunu vurgulayalım. Bir aksilik olmaz da herşey yolunda giderse Türkiye, 3-5 yıl içinde KKKA için kendi aşısını üretmiş olacak. Bu, aynı zamanda KKKA’ya karşı dünyada geliştirilen ilk aşı olacak.”

Bir yanıt yazın