Beyrut’ta kaçırılan iki Türk pilotunun akıbeti belirsizliğini korurken Davutoğlu Lübnanlı meslektaşını sert bir dille uyardı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’dan Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur’a sert uyarı.
Türk savaş gemileri Lübnan karasularına girecek ve Lübnan’a deniz blokajı uygulayacak.
Türk hava sahası da Lübnan uçaklarına kapatılacak.

Lübnan gazetesi Diyar, Ankara’nın pilotların bırakılmaması durumunda savaş gemileriyle Lübnan’a deniz blokajı uygulayacağını iddia etti. Vatan Gazetesi’nin haberine göre,İstanbul-Beyrut seferini yaptıktan sonra, gece otellerine giden THY pilotları Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca’nın silahlı kişiler tarafından kaçırılmasıyla birlikte Türkiye ile Lübnan arasında diplomatik trafik hızlandı. Olayı araştırmak için MİT Müsteşar Yardımcısı’nın başkanlık ettiği bir Türk istihbarat heyetinin bölgeye ulaşmasının ardından, dün de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur arasında sert bir telefon konuşması geçtiği ortaya çıktı.

İlişkiler geriliyor!

Lübnan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Davutoğlu’nun Mansur’a, ‘Pilotların bir an önce özgürlüklerine kavuşmamaları durumunda Ankara’nın sert önlemler almak zorunda kalacağını’ ilettiği belirtildi. Lübnan basınına konuşan Dışişleri kaynakları, ‘Türkiye bu durumun iki ülke ilişkilerinde olumsuz sonuçlar doğuracağı bilgisini iletti ama bu, bizi tehdit ettiği anlamına gelmiyor” açıklaması yaptı.

Misilleme olabilir!

Lübnanlı Diyar gazetesi ise, Türkiye’nin THY pilotlarının kaçırılmasına misilleme olarak askeri bir adım atmaya hazırlandığını iddia etti. Buna göre pilotların serbest bırakılmaması durumunda halen Akdeniz’de seyreden Türk savaş gemileri Lübnan karasularına girecek ve Lübnan’a deniz blokajı uygulayacak. Beyrut limanına gemilerin yanaşmasına izin verilmeyecek. Aynı zamanda Türk hava sahası da Lübnan uçaklarına kapatılacak. İki ülke arasındaki karşılıklı seferler de durdurulacak. Lübnan kaynakları Türkiye’nin sadece hava sahasını kapatmasının bile Lübnan havacılık endüstrisine büyük zarar vereceğini, batıya uçuşlarda büyük vakit kaybı yaşanacağını belirtti.

İran: Türkiye yardım istedi!

İran Dışişleri Bakanlığı, Ankara’nın THY pilotlarının serbest kalması için Tahran’dan yardım istediğini duyurdu. Pilotların kaçırıldığı gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İran’ın yeni lideri Ruhani’yi arayarak konuyla ilgili çaba gösterilmesini rica ettiği belirtilmişti. Bu kez de Davutoğlu’nun İranlı meslektaşı Salihi ile görüştüğü açıklandı.

‘Hizbullah yerlerini biliyor!’

Lübnan’daki El Müstakbel Partisi, Hizbullah’ın THY pilotlarının kaçırılmasına ilişkin bu ana kadar bir kınama açıklaması yapmamasını değerlendirdi. Pilotları kaçıranların kimliklerinin ve pilotların tutulduğu yerin Hizbullah tarafından bilindiğini iddia eden parti, pilotların serbest kalması için adresin Hizbullah olduğunu belirtti.

MİT heyeti Beyrut’ta!

Lübnan’da kaçırılan iki Türk pilotun kurtarılması amacıyla yürütülen çalışmalar çerçevesinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) müsteşar yardımcılarından birinin başkanlığındaki Türk heyeti, Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil ile bir araya geldi. Pilotların serbest bırakılmasına yönelik soruşturmayla ilgili temaslarda bulunmak üzere Lübnan’a gelen heyet, başkent Beyrut’ta İçişleri Bakanlığı binasında İçişleri Bakanı Mervan Şerbil ile görüştü.

Bir yanıt yazın