Kanada kaynaklı kredi derecelendirme kuruluşu DBRS, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu BBB- “yatırım” seviyesi olarak belirledi.

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan , Kanada kaynaklı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Dominion Bond Rating Services’in (DBRS ), Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notu nu BBB-“yatırım” seviyesi (investmentgrade) olarak belirlediğini bildirdi.
Babacan, yaptığı yazılı açıklamada, bu notun, piyasalar tarafından yakından takip edilen DBRS’nin Türkiye’ye verdiği ilk kredi notuolduğunu belirtti.
Kuruluşun aldığı kararda, Türkiye’nin güçlü ekonomisi, olumlu büyüme beklentileri, istikrarlı kamu maliyesi, olumlu borç göstergeleri, güçlü ve derinleşen finansal sisteminin etkili olduğunu vurguladığını ifade eden Babacan, “Geçen hafta Moody’s, bugün JCR tarafından ‘yatırım’ derecesi verilen ülkemizin kredi notunun DBRS tarafından da ‘yatırım’ derecesi olarak belirlenmesi, uyguladığımız ekonomi politikalarının başarısının teyididir” dedi.

Bir yanıt yazın