• Oylama öncesinde sırasıyla İstanbul, Tokyo ve Madrid sunum yapacak. 
  •  Türkiye ’ye tarihinin ilk olimpiyatlarını getirmek için yarışacak
  • İstanbul, “gençlik” temalı yeni sunumuyla büyük ilgi gördü.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki İstanbul 2020 heyeti, IOC üyelerinin karşısına “Tarih yazın” sloganıyla çıkacak. Kazanacak aday kentin belirleneceği oylama öncesinde sırasıyla İstanbul, Tokyo ve Madridsunum yapacak. IOC Başkanı Rogge, TSİ 23.00’te kararı resmen duyuracak
Rusya’nın Saint Petersburg kentindeki G20 zirvesinden Arjantin’e geçecek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki İstanbul 2020 heyeti, Hilton Otel’de gerçekleştirilecek 125. IOC Genel Kurulu’nda, diğer adaylar Tokyo ve Madrid’in arasından sıyrılmak için yarışacak. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç  da sunumlarda hazır olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, IOC Üyesi ve TMOK  Başkanı Uğur Erdener, İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat ve TOKİ  Başkanı Ahmet Haluk Karabel ile İstanbul 2020 Üst Yöneticisi Ali Kiremitçioğlu, İstanbul 2020 Spor Direktörü Alp Berker, TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, paralimpik okçu ve İstanbul 2020 Elçisi Gizem Girişmen ve Mersin’in ev sahipliğinde düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları’nda tek kadınlarda altın madalya kazanan milli tenisçi Çağla Büyükakçay da kafilede yer alıyor.
İstanbul 2020’nin 5 ana sponsorunun temsilcileri Koç Holding Yönetim  Kurulu Üyesi Ali Koç, Doğuş Holding Üst Yöneticisi (CEO) ve Yönetim Kurulu  Başkanı Ferit Şahenk, Türk Hava Yolları Üst Yöneticisi Temel Kotil, Turkcell Üst  Yöneticisi Süreyya Ciliv ve Yıldız Holding Sportif Direktörü Mehmet Uçan da Arjantin’de bulunuyor.
Oylama nasıl olacak?
Aday kentin belirleneceği oylama öncesinde sırasıyla İstanbul, Tokyo ve Madrid sunum yapacak. Kırkbeşer dakikalık sunumlardan sonra 15’er dakika soru-cevap bölümü olacak.
Halihazırda 103 üyesi bulunan IOC’de başkan Jacques Rogge, kendi isteğiyle oy kullanmayacak. Üç aday ülkenin üyeleri de oy vermeyecek. IOC’de İspanya’nın 3, Türkiye ve Japonya’nın ise birer üyesi bulunuyor. Bu durumda 97 üyenin oy kullanması bekleniyor. İlk turda elenen ülkenin IOC üyesinin, ikinci turda oy kullanma hakkı bulunuyor.
Sunumlardan sonra elektronik ortamda TSİ 21.45’de gizli oylamaya  geçilecek. İlk turda en az oyu alan kent elenecek ve ikinci bir oylama yapılacak.  Finale kalan iki kent, salona aynı anda davet edilecek ve IOC Başkanı Jacques  Rogge, 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapacak kenti, TSİ 23.00’te açıklayacak.
İstanbul 5. kez aday
2020 Olimpiyatları ’na ev sahipliği yapmak için Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) 5 kez başvuruda bulunan İstanbul, 3. kez “resmi aday” statüsüyle katılacağı oylamada, Türkiye’ye tarihinin ilk olimpiyatlarını getirmek için yarışacak. Olimpiyatlar için ilk adaylığını 2000 yılında gerçekleştiren İstanbul, başvuru sisteminin 2 aşamalı hale getirilmesi sonrası katıldığı 2004 Olimpiyatları oylamasında, aday adaylığından öteye gidemedi. 2008’de ilk aşamayı geçerek 5 aday şehir arasına giren İstanbul, oylama sonucunda 4. olarak elendi. 2012 Olimpiyatları’nı düzenlemek için kolları tekrar sıvayan İstanbul, bu sefer ilk aşamayı geçemedi ve aday adaylığıyla yetinmek zorunda kaldı.
Rogge-Kılıç buluşması
IOC Başkanı Jacques Rogge, Spor Bakanı Suat Kılıç ile bir saat süren özel bir görüşme yaptı. Bakan Kılıç konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı. Ancak Kılıç’ın toplantı sonrası memnuniyeti gözlerden kaçmadı. Bakan ardından IOC üyeleri ile birlikte bir temsil izledi. IOC Başkanı Rogge’nin, Tokyo ve Madrid’in temsilcileri ile özel bir görüşme yapıp yapmadığı konusunda herhangi bir bilgi verilmezken, Türk heyeti ile gerçekleşen özel ve gizli buluşma merak konusu oldu.
 
Messi ile yemek
Galatasaray Kulübü eski başkanı Adnan Polat, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu dün dünyanın en büyük yıldızlarından biri olan Messi ile yemekte buluştu. Arjantinli oyuncu ile uzun bir sohbete tutuşan üçlü, hem Türkiye’nin 2020 şansını masaya yatırdı, hem de Türk ve Dünya futbolu üzerine tespitlerde bulundu.
Sürpriz konuk gençler
2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları ev sahipliği için Tokyo ve Madrid’le yarışan İstanbul, “gençlik” temalı yeni sunumuyla büyük ilgi gördü.Buenos Aires’te uluslararası medya için düzenlenen basın toplantısında, İstanbul 2020’nin resmi heyetinin yarısını 50 genç sporcunun oluşturacağı açıklandı. Seçilen 25 yaşın altındaki 50 genç sporcunun bugün yapılacak nihai sunumda, İstanbul 2020 Heyeti’nin ön sıralarında yer alacağı duyuruldu. Konuyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında, “gençlik” temasının, İstanbul 2020’nin dünya gençliğini spora katılıma teşvik etme vaadinin simgesi olacağı aktarıldı. Ekip, nüfusunun neredeyse yarısı 25 yaşın altında olan Avrupa’nın en genç ülkesi Türkiye’nin gençliğini temsil edecek.

Bir yanıt yazın