Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ,Lübnan ‘da yer altı zenginliklerini arama konusunda Türk şirketlerinin çok sayıda başvurusunun olmasıyla ilgili olarak, “Lübnan açıklarındaki alanla ilgili gerek Türkiye’den TPAO, gerekse bir çok uluslararası şirket müracaat etti. Ön yeterlik alınacak. TPAO'dan dev petrol hamlesi
Bunun için önümüzdeki günlerle ilgili ön yeterlilikle alakalı sonuçlar açıklanacak. Umarız ki TPAO da onların arasında olur.” dedi. Yıldız, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Akdeniz’de petrol arama faaliyetleri ile ilgili olarak, “Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’de yaptığı arama tartışmalı bir alandadır. Biz o alanın tartışma konusundan çıkması için önemli bir gerekçe söyledik. Eğer çıkartılacak petrol ve doğalgaz, Kıbrıs halkının tamamına KKTC ve Güney Kıbrıs Yerel Yönetimi arasında adil bir şekilde paylaştırılacaksa bu projeler legal hale gelir, ama şu anda illegal projelerdir.” dedi.
Yıldız, İran ile petrol sözleşmesinin yenilenmesi konusunda müzakere yürütülüp yürütülmediği sorusuna, bu ülkeden doğalgaz alımı yapıldığını belirterek, Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılayan bir ülke olduğunu aktardı.
Petrol le alakalı TÜPRAŞ’ın özel sektör olarak alımlarının devam ettiğini kaydeden Yıldız, “Merkezi Irak hükümetinden 3,5 milyon ton civarında olan alımlarımızın 4 milyon tonlara çıkarılabileceğini TÜPRAŞ’a ilettim. Bundan da biz yine komşu Irak halkıyla bunları geliştirmemizin doğru olacağını söyledim.” diye konuştu. Yıldız, “TÜPRAŞ’a Irak’tan petrol alımını artırmasını söylemeniz, aradaki 0,5 milyon ton petrolü İran’dan aldığından azaltması anlamına mı geliyor?” şeklindeki soru üzerine de şunları söyledi:
“Direkt o anlama gelmiyor. Türkiye’nin büyüyen ihtiyaçları anlamına geliyor. İran’dan geçen yıl alınan miktarın düşmesiyle ortaya çıkan açık Libya, Suudi Arabistan ve Rusya’dan karşılanmıştı.”

 

Bir yanıt yazın