Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Katar’dan 350 milyon dolarlık sıvılaştırılmış doğalgaz alacaklarını söyledi.

Taner Yıldız

İstanbul’da Hazar Forumu‘nda konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, bölgesel olarak güçlenmemiz gerektiğini belirtti. Tüm komşu ülkelerle birlikte güçlü bir bölgenin oluşturulması gerektiğinin altını çizen Yıldız, “Önümüzdeki 20 yılda enerjide üretim ve tüketim alışkanlıkları kısmen değişecek” diye konuştu.

“İNŞALLAH DAHA DA GÜÇLENECEK”

Büyümenin artık Asya’ya kaydığını, kömürle ilgili gelişmelerin izlenmesi gerektiğine dikkat çeken Yıldız, “Çünkü doğalgazın en önemli rakip olduğu kaynak kömürdür. Kömürdeki üretim noktalarının değiştiğini görüyoruz. Azeri kardeşlerimizde önemli ve güçlenen bir işbirliği yaptık, inşallah daha da güçlenecek” dedi.

Irak ziyaretlerine de değinen Yıldız şöyle devam etti: “Söz konusu bölgenin güçlenmesinde petrolün ve doğalgazın çok önemli görevi var. Bu sorumluluğu biliyoruz. Artık top Iraklı kardeşlerimizde. ”

350 MİLYON DOLARLIK SİPARİŞ

Katar’la enerji konusunda işbirliği için ön anlaşma yatıklarını ifade eden Taner Yıldız, Katar’a 350 milyon dolarlık sıvılaştırılmış doğalgaz siparişi verdik. Doğalgaz konusunda herhangi bir sıkıntımız yok” dedi. Katar’ın madencilik sektöründe de yatırımları olabileceğini belirten Yıldız, Katar’la Afrika ülkelerinde yatırım işbirliği yapabileceklerini söyledi.

“DESTEK VERİYORUZ”

İran’la ilgili soruları yanıtlayan Yıldız, “İran’dan aldığımız petrol müktarını azaltma veya arttırma ihtiyacımız yok. İran’da yapılmasını düşündüğümüz herhangi bir proje şu anda yok. İran gazının Türkiye üzerinden batıya taşınması için destek veriyoruz” dedi.

Irak’tan petrol parasının kamu bankasına yatırılması konusunda değişiklik olmadığını belirten Yıldız, “Star rafinerisi konusunda Azerbaycan ve Socar’a desteğimiz sürüyor. Türkiye, Güney Akım konusunda üzerine düşeni yapmış durumda” dedi.

Bir yanıt yazın