Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ‘İpekböceği’nin test sürüşü raylar üzerine park eden araç engeline takıldı.

Bakan Çelik’in İpekböceği ‘ni deneme sürüşü yarım kaldı.
Raylar üzerine park eden araç sahibine zabıtalar ilginç şekilde tepki gösterdi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik , Bursa ‘nın yeni Valisi Münir Karaloğlu ‘na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyaretin ardından Bakan Çelik, Vali Karaloğlu ve Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayı İpekböceği’nin test sürüşüne katıldı. Beraberindekilerle Türkiye’nin ilk yerli tramvayı denemek isteyen Bakan Çelik’in şehir turu yanlış araç park edilme engeline takıldı. Test sürüşleri gerçekleştirilen İpekböceği’nde şehir turu atan Bakan Çelik, bir süre sonra raylı sistem üzerine park eden bir araç nedeniyle yaklaşık bir saat yolun açılmasını bekledi. Bakan Çelik’in İpekböceği’ni deneme sürüşü yarım kaldı.

Atatürk Caddesi Heykel önünden tramvaya binen Bakan Faruk Çelik ve beraberindekiler, İnönü Caddesi’nden geçerek Uluyol Caddesine kadar geldi. Burada İpekböceği’nin güzergahına park eden bir araç, test sürüşünü yaklaşık bir saat geciktirdi. Bu süre zarfından polis ekipleri başta olmak üzere; zabıta ve belediye ekipleri seferber olmasına rağmen aracın sürücüsüne bir türlü ulaşamadı. Bakan Çelik, Vali Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe ile birlikte protokol üyeleri tramvayın içinde yolun açılmasını bekledi. Sürücü bulunup yol bir türlü trafiğe açılamayınca Bakan Çelik ve Vali Karaloğlu, tramvaydan inerek çevredeki esnafla sohbet etti.

Esnafla sohbetinde tramvayın yeni olduğu için test sürüşü sırasında yaşanan aksaklıkların olabileceğini belirten Çelik, “Adam enteresan, duyuru muyuru yapılmasına rağmen…” şeklinde tepki gösterdi.

‘BURSAYI REZİL ETTİN’

Sürücüye ulaşamayan ekipler son çare olarak olay yerine çekici çağırdı. Olay yerine gelen çekici tam aracı kaldırılacağı sırada aracın sürücüsü geldi. “Araç benim, ne olur çekmeyin arabamı, duymadım” diyen soy ismi öğrenilemeyen Yunus isimli genç, araçtan indirilidi. Aracın ruhsatını isteyen zabıta ekipleri sürücünün inmesini isteyip direnmesi karşısında ise; “Senin yaptığın ayıp, bütün bakanlar burada, olmaz böyle bir şey.” dediler. Bazı görevliler ise, “Genç adamsın utanmadın mı? Rezil ettin Bursa’yı…” şeklinde tepki gösterdi.

Daha sonra polislerin araya girmesi ile birlikte aracın bir an önce raylı sistem üzerinden kaldırılması ve yolun açılması için anahtar zabıtalardan alınarak sürücüye verildi. Aracına binip yoldan kaldıracağı sırada yanına yaklaşan Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu, “Tebrik ediyoruz!” dedi. Sürücünün; “Özür diliyoruz” şeklinde ki cevabına ise Müftüoğlu kızarak; “Ne niyetle özür diliyorsun? Yapmayın çocuğum, raylı sistemin üzerine nerede park edilmiş sen yapıyorsun. Bir saattir herkesi rezil ettin” şeklinde sert çıktı.

Yolun açılmasının ardından yeniden tramvaya binen Bakan Faruk Çelik ve Vali Karaloğlu ile Belediye Başkanı Recep Altepe, tramvayla kent meydanına kadar geldi. Burada tramvaydan inen Bakan Çelik ve beraberindekiler bir süre vatandaşlarla sohbet etikten sonra ayrıldı.

Bir yanıt yazın